NATO Genel Sekreteri Türkiye'yi ziyaret edecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in 8-9 Eylül tarihlerilerinde iki günlük temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geleceği belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Türkiye'yi ziyaret edecek
NATO Genel Sekreteri Türkiye'yi ziyaret edecek

Perşembe ve cuma günleri Ankara'da bulunacak olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in iki gün boyunca çeşitli temaslarda bulunacağı belirtildi. Stoltenberg'in temaslarının devam eden Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında IŞİD'in son günlerde yoğun şekilde geriletilmesi, Türkiye'nin desteklediği ÖSO'nun da yeni toprak kazanımları ve güvenli bölge tartışmaları çerçevesinde gelişeceği tahmin ediliyor.

NATO, 3 
yıl boyunca bir terör örgütüne komşu olmuştu

Öte yandan NATO üyesi olan Türkiye'nin son operasyonlar kapsamında IŞİD ile sınır komşuluğu halinin sona ermesi NATO'nun da artık bir terör örgütüyle sınırının kalmaması anlamına geliyor. ÖSO'nun koalisyon ve türk tanklarının da desteğiyle devam etirdiği Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Azez ve Cerablus arasında daha önce IŞİD'in kotrolü altında olan 90 kilometrelik alan örgüt militanlarından temizlenmişti. NATO, 2013 yılında bu bölgenin IŞİD hakimiyetine geçmesiyle 3 yıl boyunca bir terör örgütüne komşu olmuştu.

Ekim ayına kadar imzalanmazsa askıya alınabilir

Öte yandan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile ilişkilerin gerildiği Avrupa Birliği'nin Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de 9 Eylül'de Türkiye'de olacak. AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile birlikte Türkiye'de bulunacak olan Mogherini'nin son dönemde yaşanan vize serbestisi tartışmaları ve karşılığında Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını askıya alabileceğini açıklamasıyla oluşan gerginliği yatıştırmak amacıyla görüşmeler yapması bekleniyor. AB, vize serbestisi ve AB üyeliği konularında gelişmeler yaşanması için Türkiye'nin terörle mücadele yasalarının değişmesi gerektiğini belirten açıklamalar yapmıştı. Ancak Türk yetkililer bu konunun kırmızı çizgilerden biri olduğu konusunda ısrar ediyor. Türkiye, vize serbestisi Ekim ayına kadar sağlanmazsa AB ile imzalanan sığınmacı anlaşmasını askıya alabileceğini belirtmişti.

Bu konular hakkında yakın temaslarda bulunmak üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 7 Eylül'de düzenlenecek Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu Toplantısı'na katılmak üzere Strasbourg'a gidecek.(sputnik)

 

nato genel sekreteri türkiyeye gelecek fırat kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage