'Avrupa ülkeleri son derece ırkçı yaklaştılar'

AB Bakanı Ömer Çelik, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

'Avrupa ülkeleri son derece ırkçı yaklaştılar'
'Avrupa ülkeleri son derece ırkçı yaklaştılar'

AB Bakanı Ömer Çelik, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Darbe girişiminin ardından Avrupa'nın "ırkçı" bir yaklaşım sergilediğini ifade eden Çelik, vize serbestisinin Avrupa Birliği sürecinde bir anahtar olduğunu kaydetti. 

Ömer Çelik'in açıklamarından satır başları şöyle:

Bazı Avrupa ülkeleri darbe girişimi sonrasında Türkiye ile Avrupa Birliği müzakereleri durdurulsun diyerek son derece ırkçı yaklaşımlar sergilediler son derece vizyonsuz yaklaştılar.

Bir kere daha çağrı yapıyorum, bu kavramları gerçekten konuşmak istiyorsak AB’de 22’inci 23’üncü faslı açalım, bunlar medya özgürlüğünü yapan fasıllardır. 

Pek çok ülke kendi topraklarına göçmen almamak için sınırlarına tel örgü çekmekten askerle bu insanları dışarıda tutmaktan bahsediyor. İnsanlık için iyi bir fotoğraf değildir. Türkiye, 3 milyon mülteciye kucak açmıştır. Türkiye, insanlık adına bu vazifesini yerine getirmektedir. Türkiye’ye tahattüt edilen 3 milyar Euro'nun 2 milyar Euro'su elimize ulaşmamıştır.

Göç krizinin daha da artarak büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Yeni mekanizmalar kurulması lazım. Bu konularda da Türkiye adım bakımından vize serbestisini anahtar konu olarak görmektedir.

Hollanda Başbakanı'nın sözleri hakkında:

Bu ve benzeri yaklaşımlar kabul edilemez. Avrupa’daki Türklerin ifade hürriyeti kısıtlanamaz. Türkler hiçbir yerde şiddete başvurmuyorlar. Demokratik haklarını kullanarak protesto yapıyorlar. Avrupa’daki başka halkları ifade hürriyetinden yoksun bırakmak çelişir.  

Maalesef son dönemde Avrupa'nın merkez partileri de aşırı sağın üslubunu kullanmaya başladılar. Bunu son derece kaygı verici buluyoruz. 

kaynak:T24

ömer çelik ab FETÖ darbe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage