Akıncı Üssü,yeniden 'Mürted' oldu

Hava Kuvvetleri, 15 Temmuz darbe girişiminin ana üssü olan Ankara’da Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nın adını yeniden ‘Mürted’ yaptı.

Akıncı Üssü,yeniden 'Mürted' oldu
Akıncı Üssü,yeniden 'Mürted' oldu

15 Temmuz darbe girişiminin ana üssü olan Ankara’nın Kazan ilçesindeki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nın adı, Hava Kuvvetleri tarafından değiştirildi. Üs, ‘meydan komutanlığı’ seviyesine düşürülürken, ‘Akıncı’ adının yerini 1995’e kadar kullanılan ‘Mürted’ aldı.

Akıncı Hava Üssü, 1960’da hizmete girmişti. Başkentin savunması amacıyla üs, Ankara’nın batısındaki Mürted Ovası’na inşa edilmişti. Bölge adını, 1402’de Osmanlı ile Timur’un ordusu arasındaki Ankara Savaşı’ndan almıştı. Savaş sırasında Osmanlı ordusunda yer alan Kara Tatarlar ve bazı Anadolu beyleri, ihanet ederek Timur tarafına geçmişti. Bu savaşta Osmanlı ordusu yenilmiş ve padişah Yıldırım Beyazıt esir düşmüştü.

Savaş sonrasında bölge İslam’da dininden ayrılan, dini reddeden anlamında ‘Mürted’ olarak anılmaya başlanmıştı. Mürted ismi, 1995’te Akıncı olarak değiştirildi.

OHAL kararları çerçevesinde Akıncı Hava Üssü’nde bulunan üç F-16 filosu kapatıldı. Akıncı'daki 141, 142 ve 143'üncü filolara ait 60’a yakın F-16, Konya, Merzifon ve Eskişehir’e gönderildi. Doğan Haber Ajansı, pisti tamirde olan Merzifon’a gönderilen filoların Erzurum’da olduğunu belirtti.

Normalde tugay seviyesinde olan ve komutanı tuğgeneral olan üs, uçaklarının dağıtılmasının ardından hava meydan komutanlığı statüsüne indirildi.

Hava Kuvvetleri’nin organizasyon yapısına göre hava meydan komutanları albay rütbesinde. Hava meydan komutanlıklarında filo bulunmuyor. Sadece intikal edildiğinde diğer filolar tarafından kullanılıyor.

Üssün sınırlarında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesisleri bulunuyor. Akıncı'nın hava meydanı statüsüne çevrilmesiyle birlikte üssün aynı zamanda havacılık teknoloji merkezi olarak da geliştirilmesi, bir test merkezi haline gelmesi de planlanıyor. Halen TAI'nın tasarladığı Hürkuş, T-129 ATAK helikopteri ve ANKA İnsansız Hava Araçları'nın testleri burada gerçekleştiriliyor.

kaynak:AA

akıncı üssü 15 temmuz mürted
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage