Türk Hava Kuvvetleri filo komutanlığında ilk kadın pilot Esra Özatay oldu

Türk Hava Kuvvetleri'nde ilk defa filo komutanlığına bire kadın subay atandı. Türk Hava Kuvvetleri2nin tarihinde ilk olarak yer alan bu atamada, Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay, akrobasi ekibi Türk Yıldızları 134. Filo Komutanı oldu.

Türk Hava Kuvvetleri filo komutanlığında ilk kadın pilot Esra Özatay oldu
Türk Hava Kuvvetleri filo komutanlığında ilk kadın pilot Esra Özatay oldu

Türk Hava Kuvvetleri'nde ilk defa filo komutanlığına bire kadın subay atandı. Türk Hava Kuvvetleri2nin tarihinde ilk olarak yer alan bu atamada,  Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay, akrobasi ekibi Türk Yıldızları 134. Filo Komutanı oldu.

Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay görevini,  Türk Yıldızları'nda son bir yılı filo komutanlığı olmak üzere üç yıl görev yapan Yarbay Şenol Çetin'den aldı. Çetin filo komutanlığı görevini, 4 Numara Gösteri Pilotu olarak görev yapan Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay'a devretti.

Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay Kimdir?
Esra Binbaşı, 1994 yılında Hava Harp Okulu'na girdi. 1998'de mezun olduktan sonra Çiğli'de pilotaj eğitimini başarıyla bitirdi. Daha sonra harbe hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na atandı. Öğretmen Pilot olan Esra Özatay, 3 yıl önce Türk Yıldızları akrobasi ekibinin görev yaptığı 134'üncü Filo'ya atandı.

2 çocuk annesi

Evli, biri 10 diğeri 8 yaşında iki çocuk annesi olan tecrübeli pilot, aynı zamanda gösteri uçuşlarında da aktif olarak uçuyor.Türk Yıldızları akrobasi ekibi, F-5 tipi süpersonik yani sesten hızlı uçaklarla gösteri yapıyor.  Ekibin ana merkezi konya ve 7 uçağa sahip.

Türk Yıldızları

Türk Yıldızları, Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki yedinci akrotime verilen addır. Dünya'nın sayılı süpersonik akrotimlerinden biri olan Türk Yıldızları, tüm akrotimler arasında bir defada 1.000.000 kişi üzerindeki bir topluluğa gösteri yapmış tek akrotimdir.

2004 sezonunun ilk gösterisi, 30 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri eğitim pilotlarının F-5 Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi Mezuniyet Töreni'nde gerçekleştirildi. Gösteri Türk Yıldızları tarihinde ilk defa 8'li paket olarak uçuldu.

Türk Yıldızları 200. gösterilerini 3 Temmuz 2004 tarihinde Rize halkına sergilemişlerdir. 134. Akrotim Filo Komutanlığı şu anda bünyesindeki 8 pilot ile gösterilerine devam etmektedirler.

türk hava kuvvetleri türk yıldızları esra özatay konya pilot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage