İzmir'in kurtuluş yıl dönümü için atılan tweet tartışma yarattı

Muğla Datça Belediyesinin İzmir'in Kurtuluş yıl dönümü için attığı tweet sosyal medyada tartışma yarattı.

İzmir'in kurtuluş yıl dönümü için atılan tweet tartışma yarattı
İzmir'in kurtuluş yıl dönümü için atılan tweet tartışma yarattı

Muğla Datça Belediyesinin İzmir'in Kurtuluş yıldönümü için attığı tweet sosyal medyada tartışma yarattı. Belediye, Yunan İşgal Ordusu Başkumandanı Trikupis'e atfen attığı  "Su soğuk ama girince alışıyorsun" yazan tweet'i tepkiler üzerine sildi.


"Su soğuk ama girince alışıyorsun" yazılı tweette Yunan Başkumandan Nikoloas Trikupis’in değil, Yunan komutan Nikolaos Plastiras'ın fotoğrafının kullanılması tepki yarattı. 

Tepkilerin üzerine mesaj silindi
Yüzlerce kez retweet edilen ve beğenilen tweet sosyal medyada tepkileri de beraberinde getirdi. Kimi kullanıcılar mesajı ırkçı buldu, kimisi bunun komik bir espri olduğunu savundu. Tepkilerin artması üzerine belediye mesajı sildi.

Nikolaos Plastiras kimdir?

Yunan general ve siyaset adamı.

Küçük Asya Seferi'nde (1919-22) albay olarak sivrildi. Türk kuvvetlerinin İzmir'i alıp Yunanları nihai olarak yenmelerinden sonra, 11 Eylül 1922'de Sakız Adası’nda bulunan Plastiras ile Midilli Adası'nda bulunan Stylianos Gonatas ve Georgios Kondylis, yönettikleri ayaklanmayla Kral I. Konstantin’in tahttan çekilmesini ve yenilginin sorumlularının cezalandırılmasını istediler. Yunan tarihinde ilk defa ordunun yönetimi devraldığı ayaklanma sonucunda, Kral Konstantin tahttan ayrıldı (Eylül 1922).

Darbecilerin kurdurduğu özel Divan-ı Harp, “Altılar davası” olarak tarihe geçen yargılamadan sonra, üçü başbakan, ikisi bakan ve biri de Anadolu’da Yunan ordularının başkomutanı olmak üzere altı kişiyi idam cezasına çarptırdı ve 15 Kasım 1922’de cezalar infaz edildi. 1924'te, etkili üyelerinden biri olduğu Devrim Komitesi'nden çekildi.

Yunanistan’da, 5 Mart 1933 tarihinde yapılan erken seçimleri Panagis Tsaldaris’in başkanlığını yaptığı Halkçı Parti kazandı, Elefterios Venizelos’un Liberal Parti’si ise kaybetti. Liberal Parti’nin seçimleri kaybetmesi, ordu içindeki Elefterios Venizelos yanlısı bazı subayları harekete geçirdi. Bu subaylardan biri olan General Nikolaos Plastiras, 6 Mart 1933’te Halkçı Parti hükümetine karşı askeri bir darbe girişiminde bulundu; fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.[2] 1935'te Venizelos'tan yana bir başarısız ayaklanmada daha bulunduktan sonra Fransa'ya sığındı ve yokluğunda ölüm cezasına çarptırıldı.

Yorgo Papandreu'nun ELAS'a karşı savaşım çağrısını kabul etti (Aralık 1944) ve Damaskinos tarafından Başkabakanlığa atandı (Ocak-Nisan 1945). Kralcıların güvensizliği yüzünden çekilmek zorunda kalmasına rağmen iki kez daha yeniden hükümet başkanı oldu (1950 ve 1951-52). İlerici Ulusal Birlik'i (EPEK) kurdu.

datça belediyesi muğla izmir'in kurtuluşu sosyal medya yunanistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage