Numan Kurtulmuş: FETÖ mücadelesi yıllarca sürecek bir mücadele

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sorularını cevapladı. Kurtulmuş, Adil Öksüz'ün 15 Temmuz darbe girişimin kara kutularından birisi olduğunu söyleyerek FETÖ mücadelesinin yıllarca sürecek bir mücadele olacağını belirtti.

Numan Kurtulmuş: FETÖ mücadelesi yıllarca sürecek bir mücadele
Numan Kurtulmuş: FETÖ mücadelesi yıllarca sürecek bir mücadele Kubilay Kos

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sorularını cevapladı.

Kurtulmuş,15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında görevden ihraç edilen kişiler konusunda "FETÖ'cü olmayanları FETÖ'cü diye ihbar edenlerin üzerine gidilecek" dedi. Kurtulmuş, Adil Öksüz için "Böylesine önemli bir kişinin sabaha kadar darbenin başında duran bir kişinin orada mahkeme kararıyla serbest bırakılması normal kabul edilecek bir şey değil. Ondan sonra takip edilmemesi de normal kabul edilebilir bir şey değil" açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş, Kocaeli Üniversitesi'nde ihraç edilen 'Barış için Akademisyenler' oluşumundan 19 öğretim görevlisine yönelik olarak şunları ifade etti, "Bu tür yanlışlık yapıldığına inanan arkadaşlarımızın ilgili yerlere başvurması gerekiyor.''

Numan Kurtulmuş, Adil Öksüz hakkında ise şunları söyledi:

"Benim şahsi kanaatim bunu bir vatandaş olarak söylüyorum. Böylesine önemli bir kişinin sabaha kadar darbenin başında duran bir kişinin orada mahkeme kararıyla serbest bırakılması normal kabul edilecek bir şey değil. Ondan sonra takip edilmemesi de normal kabul edilebilir bir şey değil. Adil Öksüz’ün bu darbenin kara kutularından biri olduğunu düşünüyorum. En önemlilerinden biri olabilir ama başka kara kutular da var. Hala aydınlatılmamış kısımlar var mesela Yurtta Sulh Konseyi kimdir? Bunu bir paranoyaya dönüştürmeden bütün kara kutuların üzerine gidilmesi gerektiğimi düşünüyorum."

Fethullah Gülen'in iadesi ne durumda?

"Bizim bir müttefik olarak, karşılıklı suçluların iadesi anlaşması olan iki dost ülke olarak beklentimiz şu; Bize zarar vermiş, canımızı yakmış, Türkiye'nin gerçekten bu anlamda ulusal bütünlüğünü ortadan kaldırmayı hedeflemiş, Türkiye'de demokratik sistemi yok etmeyi hedeflemiş olan bir çetenin hakkındaki bu soruşturma devam ederken, hiç olmazsa bu çetenin liderinin orada faaliyet yapması ve rahat bir şekilde insanları yönlendirmesinin önüne geçin.

"Ben bu konuda, geçmişe göre, özellikle gezinin özeti olarak şunu söyleyebilirim. ABD'deki havanın daha müspet bir noktaya gitmekte olduğunu görüyorum. Çünkü onlar da tehlikenin, hakikaten Türkiye için çok büyük bir tehlike olduğunu artık hissediyorlar."

FETÖ'yle mücadele

"Yıllar sürecek olan bir mücadeleden bahsediyoruz. Bu mücadelede, zaman içerisinde çok üst noktalarda da çok ücra noktalarda da yine birikmiş olan birtakım FETÖ'cüler mutlaka bulunabilir. Örtülü FETÖ'cüler, kripto FETÖ'cüler, kendisini çok iyi gizleyebilme becerisine sahip olan FETÖ'cüler de olabilir. Hepsinden hesap soracağımızdan milletin hiçbir şekilde endişesi olmasın."

numan kurtulmuş fetö cnn türk şirin payzın fethullah gülen adil öksüz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage