İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden çarpıcı rapor

İnsan Hakları İzleme Örgütü(Human Rights Watch) yayınladığı raporda, Yunanistan'daki mülteci çocukların hücrelerde tutulduğunu açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden çarpıcı rapor
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden çarpıcı rapor Kubilay Kos

"`Beni Neden Burada Tutuyorsunuz?': Yunanistan'da Refakatçisi Olmayan Çocuklar Nezarette Tutuluyor" (“‘Why Are You Keeping Me Here?’: Unaccompanied Children Detained in Greece,”) başlığını taşıyan 27 sayfalık rapor çocukların keyfi bir şekilde ve uzun süreler boyunca nezarette tutulduğunu ve bunun hem uluslararası hukuku, hem de Yunan yasalarını ihlal ettiğini belgelendiriyor. Çocuklar temel bakım ve hizmetlere erişimin olmadığı karakollarda ve nezarethanelerde, sağlıksız koşullarda ve bazen akrabaları olmayan yetişkinlerle birlikte tutuluyorlar. Rapor nezarette tutulan ya da tutulmuş 42 çocukla yapılmış görüşmelerle birlikte, Yunan anakarasındaki iki karakol ve iki nezarethaneye yapılan ziyaretlere dayanıyor.

Mülteci çocukların verdiği ifadelere göre rapor hazırlandı

İnsan hakları aktivistleri çocukların tıka basa dolu, kirli, tahta kurusu ve böcek dolu hücrelerde tutulduklarını, kimi zaman yataktan yoksun, sıhhi sistemlerin, hijyen koşullarının ve kendilerine ait özel alanların bulunmadığı ortamların varlığından bahsediyorlar. Rapor, Yunanistan'daki nezarethanelerde şu an tutulmakta olan ya da daha önce tutulmuş olan 42 mülteci çocuk ile yapılan mülakatlara dayanıyor.

Raporda ayrıca Yunanistan’da bu yılın başından bu yana refakatçisi olmayan ve sığınma başvurusunda bulunmak isteyen 3 bin 300 çocuğun kayıt edildiği saptanıyor. Yunan yasalarına göre refakatçisi olmayan çocuklar geçici bir barınma yeri bulunana kadar 25 gün, münferit durumlarda ise 45 güne kadar polis nezaretinde tutulabiliyorlar.

İnsan Hakları İzleme Örgütü sürekli yer bulma sorunu olduğundan sürenin uzatıldığına dikkat çekiyor. İnsan hakları savunucuları “Yunan hükümetinin çocukları kendi güvenlikleri açısından nezaret altına aldıklarını ileri sürüyorlar. Ancak çocukların ağzına kadar dolu, pis hücrelerde tutulması onların ihtiyacını duyacakları son şey olacaktır” ifadelerini kullanıyor.

AB'ye çağrıda bulunuldu

İnsan hakları savunucuları Yunanistan’a ve AB’ye çağrıda bulunarak çocukların ihtiyaçlarının uygun koşullarda karışlanmasını ve AB Komisyonu’nun refakatçisi olmayan çocukların uygun şartlarda barındırılması için derhal öngörülmüş olan acil finans yardımlarını serbest bırakması talebinde bulunuyor. Bunun dışında AB üyesi ülkelerin sığınmacı çocukların diğer AB ülkelerine paylaştırılması için de yoğun çaba göstermesi isteniyor.

yunanistan mülteci sığınmacı insan hakları izleme örgütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage