Reklam
Reklam

Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın gözaltına alınma nedeni belli oldu

Bu sabah gözaltına alınan Gazeteci-yazar Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan'ın 14 Temmuz'da katıldıkları televizyon programında kullandıkları ifadeler nedeniyle gözaltına alındıkları ortaya çıktı.

Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın gözaltına alınma nedeni belli oldu
Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın gözaltına alınma nedeni belli oldu
Bu içerik 907 kez okundu.
Reklam

Bu sabah gözaltına alınan Gazeteci-yazar Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan'ın  14 Temmuz'da katıldıkları televizyon programında kullandıkları ifadeler nedeniyle gözaltına alındıkları ortaya çıktı. 

Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlerin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı gerekçesi katıldıkları programda söyledikleri 


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Ahmet ve Mehmet Altan'ın gözaltına alınma gerekçesi ortaya çıktı.

Subliminal mesajlar verdiler iddiası

Şüpheli olarak gözaltına alınan  Ahmet ve Mehmet Altan hakkında, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce sosyal paylaşım sitesi üzerinden canlı yayın yapan ''Can Erzincan TV'' adlı kanalda, darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Nazlı Ilıcak ile katıldıkları programda, darbe çağrışımı yapan subliminal mesajlar verildiği iddiası üzerine gözaltı kararı verildi.

 

Savcılığın emniyete gönderdiği yazıda,Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın söz konusu programda, darbe çağrışımı mesajı verdikleri, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri aktarıldı. Yazıda "darbe girişimini öncesinde terör örgütünce fikir-eylem birliği içerisinde olmadan bilmelerinin ve bunu bir gün önce kamuoyu algısını şekillendirecek biçimde beyan etmelerinin mümkün olmayacağı'' aktarıldı. 

Arama-el koyma kararı
Yazıda demokratik düzende darbe girişimini desteklemenin ve seçilmiş hükümeti tehdit etmenin basın veya ifade hürriyetiyle açıklanamayacağı vurgulanırken bu şekilde darbe girişiminde bulunan terör örgütü mensubu bir kısım asker şahıslarla iştirak halinde atılı suçu işledikleri iddia ve isnadıyla şüpheliler hakkında arama ve el koyma kararının da hakimlikçe verildiği belirtildi.

 

ahmet altan mehmet altan fetö darbe gözaltı nazlı ılıcak can erzincan tv
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Pentagon El Adnani'nin ölümünü doğruladı
Pentagon El Adnani'nin ölümünü doğruladı