CHP, KHK'ları meclise taşıyacak

CHP, OHAL sürecinde Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ve onbinlerce kişiyi mağdur ettiği düşüncesiyle Kanun Hükmünde Kararnameleri Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak

CHP, KHK'ları meclise taşıyacak
CHP, KHK'ları meclise taşıyacak
moyo

CHP, OHAL sürecinde Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ve onbinlerce kişiyi mağdur ettiği düşüncesiyle  Kanun Hükmünde Kararnameleri Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Meclis’i devre dışı bırakmayın, FETÖ ile ortak mücadele edilmeli ve Meclis’in onayını almalısınız” ısrarının hükümetten karşılık bulamamsınyla birlikte CHP, OHAL sürecinde Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ve onbinlerce kişiyi mağdur ettiği düşüncesiyle  Kanun Hükmünde Kararnameleri Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak. Meclis’in tatile girmesinin ardından ‘onay süreci” uzadı.

Meclis İçtüzüğü’ne göre, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler, kanun tasarı ve tekliflerinden önce en geç 30 gün içinde görüşülerek karara bağlanması gerekiyor. Komisyonlarda en geç 20 gün içinde görüşmeleri tamamlanmayan KHK’lar Meclis Başkanlığı’nca doğrudan doğruya genel kurul gündemine alınması şartı bulunuyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın hazırladığı ve Parti Meclis’ine sunulan KHK raporunda da ise şu belirlemeler yapıldı:

Bakanlar Kurulu’nun asıl endişesi, komisyon incelemesindense Anayasa Mahkemesi incelemesidir. Meclis’ten geçerek kanun haline gelen “eski” KHK’ler için Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açılabilecektir. Bu nedenle AKP, KHK’leri bekletmeyi tercih etmektedir.
KHK’lerin, hukuki denetimin dışında olması kötü niyet ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Kanunlar tek başına iyi ya da kötü değildir. Kanunların içeriğinden daha önemli olan, uygulayıcılardır.
KHK’lerin, darbe kalkışmasında rolü olanlara veya cemaate yönelik tedbirlerin ötesine geçerek, ekonomik ve toplumsal hayatın, olağanüstü hale neden olan konularla ilgisi bulunmayan alanlar da dahil olmak üzere, düzenlenmesini kapsamaya başladığı görülmektedir. AKP, durumu fırsata çevirerek, “Cemaat ile mücadele” adı altında, bugüne kadar muhalefet engeline ya da uzun zaman alacak yasama sürecine takılarak, yapılamayan ne varsa “serbestçe” gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

chp ohal khk meclis anayasa mahkemesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı