İmralı'nın kapıları 18 ay sonra ilk kez açılacak

Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile 14-18 Eylül tarihleri arasında bir görüşme yapacak. Öcalan son olarak 29 Nisan'da bir heyetle görüşmüştü.

İmralı'nın kapıları 18 ay sonra ilk kez açılacak
İmralı'nın kapıları 18 ay sonra ilk kez açılacak

Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile 14-18 Eylül tarihleri arasında bir görüşme yapacak. Öcalan son olarak 29 Nisan'da bir heyetle görüşmüştü. Ondan sonra herhangi bir görüşmesi olmamıştı.

"Bu son görüşme olabilir" demişti

PKK lideri Abdullah Öcalan ile en son çözüm süreci döneminde HDP heyeti görüşmüştü. Çözüm süreci döneminde taraflar arasında arabulucu görevi üstlenen İmralı heyeti üyelerinden HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 5 Nisan tarihindeki görüşmede Öcalan’ın kendilerine,  “Bu görüşme son görüşme olabilir” dediğini aktarmıştı.

HDP'den görüş açıklaması

PKK lideri Abdullah Öcalan'a Kurban Bayramı'nda ailesiyle görüşme izni verildiği açıklandı. Konuyla ilgili olarak HDP'den gelen açıklamda, "Bize ulaşan, iletilen herhangi bir bilgi yok" denildi. 

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, haberleri basında dinlediklerini ve kendilerine bunun dışında herhangi bir bilgi iletilmediğini belirterek şunları söyledi:

"Biz bu haberleri basından dinledik. Bunun dışında bize ulaşan, iletilen herhangi bir bilgi yok. Bu haberlere karşı tutumumuz 5 Eylül sabahı açıkladığımız açıklama aynen geçerlidir, geçerliliğini korumaktadır. Bizim açımızdan değişen farklılaşan hiçbir durum yoktur. Bu haberlerin de bir geçerliliği yoktur. Bizim talebimiz somut ve nettir. Sayın Öcalan'ın aile fertlerinden herhangi biri, avukatları veya herhangi bir siyasi heyetimizin adaya gidip Sayın Öcalan'la görüşüp, sağlığı ve güvenliğine ilişkin son durumu gelip bizle paylaşana kadar, sağlık ve güvelik koşullarının güvence altında olduğunu öğrenene kadar bizim ve etrafımızda halkımızın başlatmış olduğu bu eylem ve mücadele süreci kesinlikle kesintiye uğramadan devam edecektir."

AA izin verildiğini duyurmuştu

Kendisinden haber alınamadığı ve sağlık sorunu yaşadığı iddia edilen ve görüştürülmesi için açlık grevibaşlatılan PKK lideri Abdullah Öcalan'a Kurban Bayramı'nda ailesiyle görüşme izni verildiği açıklandı.


Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada bayram süresinde tutuklulara getirdiği açık görüş imkanından İmralı Cezaevi'nde bulunan Abdullah Öcalan'ın da yararlanabileceğini aktardı.


Açık görüşlerin gerçekleştirileceği 14 - 18 Eylül tarihleri arasında açık görüş günlerinden birisinde Abdullah Öcalan'ı kardeşi Mehmet Öcalan'ın ziyaret etmesi bekleniyor.


Halkların Demokratik Partisi (HDP), uzun süredir herhangi bir ziyaretin gerçekleşmediği Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dair şüpheler olduğunu dile getiriyordu.

abdullah öcalan imralı hdp açık görüş cezaevi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage