Uçan Süpürge “Aslı Erdoğan okuyorum” kampanyası başlattı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'ne yönelik düzenlenen soruşturmalar kapsamında silahlı terör örgütü üyeliği suçuyla tutuklanan yazar Aslı Erdoğan için Uçan Süpüge tarafından "Aslı Erdoğan okuyorum" kampanyası başlatıldı.

Uçan Süpürge “Aslı Erdoğan okuyorum” kampanyası başlattı
Uçan Süpürge “Aslı Erdoğan okuyorum” kampanyası başlattı
moyo

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından "Aslı Erdoğan okuyorum" kampanyası başlatıldı.  Erdoğan’ın kitaplarından birer paragrafın kamera karşısında okunarak hazırlanacak görüntüler, “Aslı Erdoğan içerideyse hiçbirimiz dışarıda değiliz” sloganıyla yayınlanacak.

"Aslı dışarı çıkana kadar, kadınlar ses verecek"

Kampanyaya ilişkin yayınlanan çağrı metninde şunlar kaydedildi: “Haksız mağduriyeti son bulana, Aslı dışarı çıkana kadar, kadınlar Aslı’nın cümlelerini okuyarak internette çoğalarak ses verecek, Aslı’nın sesine katılacak. Siz de Aslı’nın seçtiğiniz bir kitabından bir-iki paragraf okuyarak, ses verip sesi çoğaltabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece Aslı’nın bir kitabını elinize alıp kameranın karşısına geçmek ve bu kitaptan seçtiğiniz bir-iki paragrafı okumak. Okuduğunuz videonun sağ üst köşesinde Aslı’nın küçük bir resmi de olan ‘Aslı Erdoğan İçerideyse. Hiçbirimiz Dışarıda Değiliz’ logosu bulunacak.”

Çekim aşağıdaki adreslere yaptırılabilir:

İstanbul: FilmMor, İstiklal Cad. Bekar Sok. No 7/6 Beyoğlu

İrtibat: Tuğçe Yılmaz 0530 223 28 84

Ankara: Uçan Süpürge, Büyükelçi Sok. No 20/6 Kavaklıdere

İrtibat: Selen Doğan 0533 265 08 91

Aslı Erdoğan Kimdir?

1967 

Yazar.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını CERN (Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire)'de hazırladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti, iki yıl Güney Amerika’da yaşadı. 1994'te ilk kitabı yayımlandı.


1997'de Deutsche Welle'in düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. "Tahta kuşlar" adlı kitabı, dokuz dile çevrildi. "Mucizevi Mandarin" Fransa'da Actes Sud tarafından basıldı. "Kırmızı Pelerinli Kent" romanı Norveç Gyldendal Yayınları'nın Marg -omurilik- Serisi'ne seçildi. Kitabın Fransızca baskısı yine Actes Sud tarafından yapıldı. Romanın Bulgarca, Almanca, İngilizce ve Yunanca baskıları hazırlanıyor.

Uluslararası basında pek çok övgüyle adını duyuran yazar Lire Dergisince "geleceğin 50 yazarı" arasında gösterildi. "Hayatın Sessizliğinde" adlı şiirsel- düzyazı metni 2005 yılında yayınladı. Kitap, Dünya Yayınlarınca düzenlenen yılın kitabı ödülünü kazandı. "Hayatın Sessizliğinde" metninin bir bölümü Piccolo tiyatrosunda sahnelendi. Ayrıca kitaptan bölümler, dans tiyatrosuna dönüştü.

Gazete yazıları ve çeşitli dergilerde çıkan öykülerinin toplandığı iki seçki; "Bir Kez Daha" ve "Bir Delinin Güncesi" adı altında 2006 yılında yayınlandı. Meet bursunu kazanarak, St.Nazere davet edildi. Yurtiçi ve yurt dışı pek çok sergide metinleri yer aldı. 2010 yılında Taş Bina ve Diğerleri adlı eseriyle Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı.

Erdoğan, Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla tutuklandı.

ASLI ERDOĞAN UÇAN SÜPÜRGE ASLI ERDOĞAN OKUYORUM KAMPANYASI TUTUKLU YAZAR ÖZGÜR GÜNDEM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
36 Yaşındaki Paixao Rekor Peşinde
36 Yaşındaki Paixao Rekor Peşinde
Yetki Belgesine Sahip Olmayanlar Kuyumculuk Yapamayacak
Yetki Belgesine Sahip Olmayanlar Kuyumculuk Yapamayacak