Bakanlardan kayyum açıklaması

Bugün sabah saatlerinde 28 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin bakanlardan açıklama geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kayyum atamalarını değerlendirdi.

Bakanlardan kayyum açıklaması
Bakanlardan kayyum açıklaması

Bugün sabah saatlerinde aralarında HDP, AKP ve MHP'li belediyelerin de olduğu 28 belediyeye kayyum atandı. Hükümetten sosyal medyada dev gibi büyüyen tepkilerin üzerine atanan kayyumlarla ilgili art arda açıklamalar geldi. 

"Belediye başkanları/meclis üyeleri,halka hizmet için gönderilen paraları terör örgütüne aktararak terörü finanse ederse meşruiyetini kaybeder"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 belediyeye gerçekleştirilen kayyum atamasına ilişkin,  sosyal medya hesabından yaptığı o açıklamalar şöyle;

"Bugün, teröre ve terör örgütlerine destek verdiği gerekçesiyle bazı belediyelere kayyum atandı. Demokratik hukuk devletinde,seçimle işbaşına getirilen belediye başkanları/meclis üyeleri,vazifelerini, kanunlara uygun yapmak zorundadır. Belediye başkanları/meclis üyeleri,halka hizmet için gönderilen paraları terör örgütüne aktararak terörü finanse ederse, belediyenin araçlarını,ekipmanlarını ve imkanlarını terör örgütünün eylemlerinde kullandırırlarsa,demokratik meşruiyetlerini kaybederler.

"Seçilmiş olmak,seçilene suç işleme hak ve yetkisi vermez"

Hiçbir demokratik hukuk devleti,belediye başkanları ve meclis üyelerinin belediye gelirlerini terör örgütüne aktarıp terörün finansmanını yapmasına,terör örgütünün eylemlerinde belediye araçları,ekipleri ve imkanlarının kullandırmasına izin vermez/veremez. Bu nedenle belediyelere kayyum atanması;milletin iradesine,milletin hukukuna,demokrasiye;kısaca,demokratik hukuk devletine sahip çıkmaktır; belediyenin imkanlarının yasadışı yollarla teröre ve terör örgütlerine aktarılarak terör örgütünün finansmanına engel olmaktır. Belediyenin araçlarının,ekipmanlarının ve diğer imkanlarının terör örgütünün eylemlerinde kullanılmasına izin vermemektir.

Seçilmiş olmak,seçilene suç işleme hak ve yetkisi vermez. Hiç kimse,bunlar seçilmiş,suç olsun olmasın dilediklerini yapabilir,diyemez. Türkiye, terörle etkin ve kararlı mücadelesini,hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir."

"PKK’ ya lojistik destek sağlayanlardan belediye başkanı olmaz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 28 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Mehmet Özhaseki, İçişleri Bakanlığının 28 belediyedeki görevlendirmesiyle ilgili olarak “ Halkın parasını teröre harcayanlardan, PKK’ ya lojistik destek sağlayanlardan belediye başkanı olmaz. Atama yapılan yerlerde vatandaşlar gerçek belediyecilik hizmetini şimdi görecek” dedi.(dha)

kayyum 28 belediyeye kayyum atandı hükümet bakanlar kayyum açıklaması bekir bozdağ mehmet özhaseki
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage