35 bin Suriyeli bayramlaşmak için yola çıktı

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasının ardından yollara düşenler arasında Suriyeliler de var. Bayramı fırsat bilerek Suriye'deki akrabalarını görmek için Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye gidenlerin sayısı 35 bini aştı.

35 bin Suriyeli bayramlaşmak için yola çıktı
35 bin Suriyeli bayramlaşmak için yola çıktı

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasının ardından yollara düşenler arasında Suriyeliler de var. Bayramı fırsat bilerek Suriye'deki akrabalarını görmek için Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye gidenlerin sayısı 35 bini aştı. Çıkışlar bugün mesai bitimine kadar devam edecek.

Cilvegöz sınır kapısında yoğunluk

5 Eylül günü başlayan ve 11 Eylül Pazar günü mesai saati bitimine kadar devam edecek olan çıkışlarda, Suriyeliler aileleri ile kendi ülkelerine giderken yanlarında çeşitli hediyelerde götürdü. Türkiye'nin birçok il ve ilçesinden gelenler, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yabancı tanıtım belgeleri ve pasaportlarının kontrolünden sonra polis tarafından sorgulamaları yapılarak çıkışlarına izin verildi. Bayramlaşmaya ülkesine gitmek için Cilvegözü'ne gelen Meyyede Hüseyin Bursa'dan geldiğini İdlib'te bulunan çocuklarını ve yakınlarıyla hasret giderdikten sonra tekrar Türkiye'ye geleceğini söyledi.
 
"Bayram ziyareti için izin veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyoruz" 
 
Suriyeli Zehra Alahmad ise "İskenderun'da oturuyorum. Geçen bayramda gitmemiştim. Kurban Bayramı'nda Halep'e giderek yakınlarımla bayramlaşacağım. Çok mutluyum. Çünkü uzun zamandır göremiyordum. Bayram ziyareti için izin veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyoruz" dedi. Çıkışlar bugün mesai saati bitiminde sona erecek. Bayramın ilk üç günü çıkış işlemi yapılmayacak, dönüşler ise 45 gün içerisinde tamamlanacak. Bu arada izdiham olmaması için de İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin bölgede güvenlik önlemi devam ediyor.(dha)
halep suriye mülteci hatay reyhanlı cilvegöz sınır kapısı kurban bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage