Güney Kore Kuzey Kore'yi 'Sizi haritadan sileriz' diye tehdit etti

Güney Kore hükümetine kayın kamu kuruluşu Yonhap haber ajansına konuşan yetkili, Kuzey Kore'nin nükleer saldırı işaretleri göstermesi durumunda Seul'un Pyongyang'ı 'yok edeceğini' söyledi. dedi.

Güney Kore Kuzey Kore'yi 'Sizi haritadan sileriz' diye tehdit etti
Güney Kore Kuzey Kore'yi 'Sizi haritadan sileriz' diye tehdit etti

Güney Kore hükümetine kayın kamu kuruluşu Yonhap haber ajansına konuşan yetkili, Kuzey Kore'nin nükleer saldırı işaretleri göstermesi durumunda Seul'un Pyongyang'ı 'yok edeceğini' söyledi. Güney Koreli askeri bir kaynak "Pyongyang'ın her yeri balistik füzelerle ve yüksek patlayıcı gücü olan mermilerle tamamen yok edilecek" dedi.

Güney Koreli askeri kaynak, başkentte Kuzey Kore yönetimindeki isimlerin saklandığı düşünülen bölgelerin öncelikli hedef olarak belirleneceğini söyledi ve "Şehir küle dönecek, haritadan silinecek" ifadelerini kulandı. 

BBC Kore muhabiri Steve Evans durumla ilgili yaptığı açıklamada , Güney Kore'nin açıklaması için, Kuzey Kore'nin de Seul yönetimine karşı sıkça kullandığı sert söylemlerle benzerlik taşıdığını belirtiyor.

Evans, Kuzey Kore'nin engellenemediği ve lideri Kim Jong-un'un nükleer hırslarının önüne geçilemediği için Seul hükümeti içinden de eleştiriler yükseldiğini de söyledi. 

5. nükleer denemesini gerçekleştirmişlerdi

Kuzey Kore Cuma günü beşinci nükleer denemesini gerçekleştirmişti.

Güney Kore'nin Kuzey'e saldırı planlarının da Cuma günkü denemeden sonra parlamentoda açıklandığı düşünülüyor. Uluslararası toplum, Pyongyang'ın 'en büyük nükleer deneme' olarak tanımladığı gelişmeye vereceği yanıtı değerlendirecek.

ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi, Japonya ve Güney Kore'nin uyguladığı yaptırımlarım yanı sıra ayrı yaptırımlar uygulama hazırlığında olduğunu daha önceden duyurmuştu. 

Pyongyang ise Pazar günü Güney Koreli yetkililer tarafından ülkeye yönelik tehditler için "anlamsız yaptırımlar… gülünç" ifadelerini kullandı.

"Mümkün olan her şeyi yapacağız"

ABD'nin Kuzey Kore özel temsilcisi Sung Kim, "Kuzey Kore bölgeye, müttefiklerimize ve bize giderek artan bir tehdit oluşturmaya devam ediyor biz de bu büyüyen tehdide karşı kendimizi savunmak için mümkün olan her şeyi yapacağız" dedi.

 "Güvenlik Konseyi'nin yaptırımlarına ek olarak Sung, ABD ve Japonya, Güney Kore ile birlikte tek taraflı önlemlere ve ikili önlemlere hatta üçlü işbirliği imkânlarına bakacak" diye ekledi.

güney kore kuzey kore seul nükleer saldırı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage