Çipras: Türkiye sözünü tuttu!

81. Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen geniş katılımlı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye ile AB arasındaki göçmen mutabakatına ilişkin, "Türkiye anlaşmaya ilişkin verdiği sözleri yerine getirdi. Günlük göçmen geçişi 5 binlerden 50-60'a düştü." dedi.

Çipras: Türkiye sözünü tuttu!
Çipras: Türkiye sözünü tuttu!
moyo

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 81. Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen geniş katılımlı basın toplantısında ümraniye escort gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ile AB arasındaki göçmen mutabakatına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çipras, Orta Avrupa ülkelerinin sınırlarını tek taraflı kapatma kararı almasıylaYunanistan'ın çok zor durumda kaldığını belirtti. Çipras, bu yüzden ülkede binlerce sığınmacının kaldığını anımsattı.

 "Avrupa da sözünü tutmalı"

Çipras, mutabakatın sadece düzensiz göçü durdurmaktan ibaret olmadığını hatırlatarak, "Avrupa da sözünü tutmalı. Anlaşma sadece göçmenleri durdurmayı değil, ayrıca göçmenler için yasal yollar yaratmayı da içeriyor." şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin Avrupa'ya, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var"

Yasal yolların yeniden yerleştirme yoluyla göçmenlerin Avrupa'ya taşınması olduğunu ifade eden Çipras, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin Avrupa'ya, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye anlaşmaya ilişkin verdiği sözleri yerine getirdi. Günlük göçmen geçişi 5 binlerden 50-60'a düştü. Bu da insani koşullarla kontrol altında tutulabilecek bir sayı. Ancak maalesef, Avrupa'ın 2016 yılında Yunanistan'dan almaya söz verdiği 33 bin göçmenden sadece 3 bini için bu uygulandı. Avrupa, bu prosedürü hızlandırmalı."

Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdi

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilere ilişkin bir soru üzerine Çipras, "Ne sıcak, ne de soğuk. Biz, ilişkilerin yeniden düzelmesinden memnunuz. Komşularımızın iyi ilişkiler içerisinde olmasını istiyoruz, savaş durumunda değil." ifadelerini kullandı.

Çipras, Yunanistan'ı gelecek yıllarda enerji merkezi haline getirmeyi planladıklarını dile getirerek, "21. yüzyılın enerji kanallarının Yunanistan'dan geçmesini istiyoruz. Bu TAP ile kısmen başarıldı. Eğer sınırlarımıza daha fazla boru hattı gelirse onları da memnuniyetle kabul ederiz." diye konuştu.(AA)

çipras aleksis çipras yunanistan başbakan türkiye rusya ab mülteci
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı