Hizbullah: Suriye'de ateşkesi destekliyoruz!

Rusya ile ABD arasında varılan Suriye'de ateşkes anlaşmasına Hizbullah'tan destek geldi.

Hizbullah: Suriye'de ateşkesi destekliyoruz!
Hizbullah: Suriye'de ateşkesi destekliyoruz!

Şam hükümetine yakınlığı ile bilinen Hizbullah, İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya ile ABD arasında varılan ve Suriye’deki çatışmaları bir haftalığına durduracak ateşkes anlaşmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Suriye'nin açıklamasının ardından destek geldi

Ateşkesin, Suriye halkının faydası anadolu yakası escort için herkesin kullanması gereken bir şans olduğunu kaydeden örgüt, bu süreçte üyelerine yönelik gerçekleştirilecek saldırıları ise geri püskürteceklerinin altını çizdi. Hizbullah’ın açıklaması Suriye’nin ateşkesi onayladığı ve uyacağını duyurmasının ardından geldi. 

Rusya ve ABD arasında varılan anlaşma nedir?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi 12 saat sürdü. 12 saat süren görüşme sonrası John Kerry önemli açıklamalarda bulundu. Suriye’de şiddeti azaltacak adımlarda Rusya ile anlaştıklarını açıklayan Kerry, “Suriye’de ülke genelinde ateşkes, 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlayacak” dedi. Rus bakan Lavrov ise “Bu planla ilgili Suriye hükümeti bilgilendirildi, onlar ateşkesin maddelerine uymaya hazır” ifadelerini kullandı. 

ABD ve Rusya El Nusra'ya karşı birlikte hareket edecek
Kerry, Suriye ordusunun bazı cihatçıların oldukları bölgede hava operasyonları düzenlemeyeceğini ifade etti. El Nusra’nın peşinden gitmenin ise ABD’nin de çıkarına olduğunu aktaran Kerry, “O teröristlerin peşinden gitmeliyiz. Rusya ve ABD El Nusra’ya karşı birlikte askeri operasyonlar gerçekleştirecek.Kerry, “7 kesintisiz gün boyunca ateşkesin uygulanması ve insani yardımlara ulaşımın artması durumunda ABD’li ve Rus uzmanlar bir araya gelerek IŞİD ile Nusra’yla savaş konusunda birlikte çalışacaklar” diye konuştu.

  

hizbullah şam rusya suriye abd ateşkes
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay