İçişleri Bakanı Soylu'dan ABD'ye 'kayyum' yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Ankara Büyükelçisi'nin kayyum atamalarıyla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Soylu'dan ABD'ye 'kayyum' yanıtı
İçişleri Bakanı Soylu'dan ABD'ye 'kayyum' yanıtı Kubilay Kos

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Muş’a bir ziyarette bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lale Camii'nde bayram namazını kıldı. Namaz sonrası vatandaşlarla bayramlaşan Bakan Soylu, cami çıkışında gazetecilere gündemle ilgili değerlendirmede bulundu.

Soylu, ABD Ankara Büyükelçisi'nin kayyum atamalarıyla ilgili değerlendirmesine tepki gösterdi.

Bakan Soylu şunları ifade etti:

"Bizi üzen dün bir büyükelçinin yaptığı açıklamadır. Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak bunu kabul ederiz ve bu değerlendirmeyi de asla kabul edilemez buluruz. Bir yandan terörle olan bağı ve ilişkisi adli ve idari makamlarca ve soruşturmalarla tespit edilen ve bu konuda anayasamızın kanunlara uygun bir şekilde gerçekleştirilen bu sürecin sonunda eğer terörle mücadele konusunda kararlılık ortaya koyuluyorsa ve bu kararlılık bütün dünyaya özellikle müttefiklerimizle birlikte her türlü teröre karşı mücadele ediyorsak, bu sorumluluktan uzak açıklamalar teröre cesaret verir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Özellikle dost olarak, müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir. Türkiye’yi bu tip bir süreçle tanımlandırmak ülkemize de milletimize de büyük bir haksızlıktır. Tahrik unsuru içeren bir açıklamadır."

Bakan Soylu, kayyum atamalarına ilişkin şöyle konuştu:

"Aziz milletimizin bayramını tebrik ediyoruz bu bayram inşallah ülkemize ve tüm dünyaya kardeşliği barışı ve sevgiyi ve muhabbeti hakim kılar. Hep birlikte bunu arzu ettik. Biraz sonra kurbanlar kesilecek. O kurbanların hürmetine dua ettik. Milletimizin, çocuklarımızın istediği insanlığın istediği dünyanın birçok yerinde bu bayram sevincini doyasıya yaşayamayanlar var. Onlar adına da bugün duacıyız. İnşallah bu bayram ve güzel güneş memleketimizi de dünyayı da aynı şekilde aydınlatacaktır. Özellikle bu görevlendirmeler hem teröre yönelik terörle bağı, terör örgütlerine olan desteği hem adli hem de idari soruşturmalarla sabit olan ve bu konuda artık milletin bu oyunu, demokrasinin millet adına uygulanması lazım gelen bir uygulamadır. Bu konuda inanıyorum ki görevlendirilen arkadaşlarımız kaymakamlarımız, oradaki yetkililer her birisi çok başarılı bir şekilde yönetim ortaya koyacaktır. Bu sabah geldiğimizde onlarla yaptığımız müzakerelerde belediyelerin eksiklikleri, aksaklıkları, onlara neler yapılması lazım geldiği ve dün dahi arkadaşlarımız belediyelerde bayram hazırlıklarını gerçekleştirdiler. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Hizmetler en üst seviyede görülecektir. Halkın kaynakları milletimize, halka aktarılacaktır."

süleyman soylu içişleri bakanı kayyum abd ankara büyükelçiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage