Cameron vekilliği de bırakıyor

İngiltere eski Başbakanı David Cameron miletvekilliğini bırakacağını açıkladı

Cameron vekilliği de bırakıyor
Cameron vekilliği de bırakıyor
moyo

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının çıktığı referandumdan sonra başbakanlığı bırakan David Cameron, Muhafazakar Parti milletvekilliğinden de istifa edeceğini açıkladı.

Cameron’ın bu kararı sonrası İngilitere seçim kuralları gereği Cameron'un seçim bölgesi olan Oxford yakınlarındaki Witney'de ara seçim yapılması bekleniyor.

Cameron Haziran ayında yapılan AB'den ayrılık referandumu (Brexit) öncesinde, Avrupa Birliği’nde kalma yönünde kampanya yürütmüş, ancak referandumda aksi sonuç çıkınca başbakanlıktan istifa etmişti.

Cameron ise bir sonraki Muhafazakar Parti Kongresi’nde liderliği ve başbakanlığı bırakacağını açıklayarak "Ülkemizin yeni rotasında, dümende olmamın doğru olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.11 Temmuz 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısı ile istifa tarihini daha da öne çekerek, 13 Temmuz'da kraliçeye istifasını sunacağını açıkladı. Cameron'un yerine başbakanlık için öne çıkan Boris Johnson gibi siyasetçiler, bu görece talip olmadıklarını açıkladı. İçişleri Bakanı Theresa May, Enerjiden Sorumlu Devlet Bakanı Andrea Leadsom, Adelet Bakanı Michael Gove, Çalışma Bakanı Stephen Crabb ve Savunma Bakanı Liam Fox, David Cameron'un yerine adaylıklarını koydu. Parti içerisindeki ilk ön seçimde Liam Fox elendi. Parti içerisindeki ikinci seçimde ise Theresa May 199 oy aldı, diğer rakiplerinden Andrea Leadsom da 84 oy aldı. Michael Gove ise 46 oy alarak yarış dışı kaldı. Daha sonra da Andrea Leadsom yarıştan çekildi ve Theresa May başbakanlık için tek aday olarak kaldı.

David Cameron önce gelecek seçime kadar milletvekilliğini sürdüreceğini söylemişti ama bu kararını değiştirdiği anlaşılıyor.

2001 yılından bu yana parlamentoda Witney'i temsil eden Cameron 2005 yılında parti lideri 2010 yılında da başbakan olmuştu.

kaynak:T24

 

 

david cameron ingiltere brexit
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı