İlk tutuklama talebi iletildi

Türk Adalet Bakanlığı Fethullah Gülen'in tutuklanmasına ilişkin talebini ABD'ye iletti

İlk tutuklama talebi iletildi
İlk tutuklama talebi iletildi

Adalet Bakanlığı, Fethullah Gülen'in 'darbe girişiminin emrini verdiği ve komuta ettiği' gerekçesiyle tutuklanması talebini ABD'ye iletti. Böylece Bakanlıkça, darbe girişimine ilişkin ilk geçici tutuklama talebi ABD'ye iletilmiş oldu.

Bilindiği gibi FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ABD'ye Mehdi Eker başkalığında bir grup AKPli gönderilmişti. AKP heyetine başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Mehdi Eker, havaalanında yaptığı basın açıklamasında  "ABD için 11 Eylül ne ise bizim için de 15 Temmuz odur. ABD''nin bizi anlayışla karşılayacağınız umuyorum" demişti.

15 Temmuz sonrası ise  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, “Türkiye’nin Gülen’in iadesini talep ettiğini artık doğrulayabilirz” dedi ve talebi incelediklerini belirtti.
Türkiye’nin iade talebinin 15 Temmuz darbe girişimiyle değil Türkiye’de Gülen hakkındaki yakalama kararıyla ilgili olduğunu kaydeden Toner, talebin içeriğine ilişkin ayrıntı vermemişti

The Alliance for Shared Values’dan (AfSV) yapılan açıklamaya göre Gülen, “ABD hükümetine, suçluların iadesi sürecini politik kan davalarını gerçeğe dönüştürecek şekilde kullanma çabalarını reddetme çağrısında bulunuyorum” dedi.

Türkiye,ABD’ye Gülen iadesi için 85 koli belge gönderdi.

 

FETÖ ABD iade
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage