Kürtçe tabela yerine geldi

Ağrı Diyadin'de belediyeden kaldırılan Kürtçe tabela yerine geri koyuldu

Kürtçe tabela yerine geldi
Kürtçe tabela yerine geldi

Kanun hükmü kararnameyle İçişleri Bakanlığı tarafından 28 belediyeye kayyum atandı. Kayyum atanan belediyelerden biri olan Diyadin Belediyesi'nin girişindeki biri Türkçe diğeri de Kürtçe olarak yazılan tabelalardan, Kürtçe olan 'Şaredariya Giyadine' yazısı kaldırıldı. Türkçe olarak 'Diyadin Belediyesi' yazılı tabela kaldı.

Konunun basında yer alması ve gelen tepkiler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaldırılan Kürtçe tabelanın tekrar yerine konulması talimatını verdi. Bunun üzerine yetkililer gece saatlerinde tek tek harflerden oluşan Kürtçe tabelayı tekrar yerine koydu.

Ağrı Diyadin Belediyesi'ne atanan kayyumun kararıyla, belediyenin Kürtçe tabelası indirilmişti. Bu konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından dün açıklama yapıldı.

İçişleri Bakanı Soylu, indirilen Kürtçe tabelanın tekrar asılacağını söylemişti.

Bakan Soylu, “Türkçe gibi Kürtçe de bizim dilimizdir. Bizim meselemiz terörledir. Hemen talimat verdim. O tabela aynen yerine asılacaktır. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Zaten bu konuda daha önce de arkadaşlarımıza gerekli bilgiyi aktarmıştık. Zannediyorum ki bir süreç yanlışlığı söz konusudur. Şimdi inşallah düzeltilecektir” demişti.

 

mardin diyadin belediyesi kürtçe tabela
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage