‘’Din üzerinden bölünmeye önlem almalıyız’’

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’de Hac İdare Merkezi’nde basın mensupları ile biraraya geldi

‘’Din üzerinden bölünmeye önlem almalıyız’’
‘’Din üzerinden bölünmeye önlem almalıyız’’

Mehmet Görmez, Din üzerinden bölünme ve parçalanmanın Müslümanları dünyada ne hale getirdiğini görmeli ve bu hataya düşmemek için her türlü önlemi almalıyız dedi.

Müslümanların iki büyük dini bayramı olduğunu ifade eden Görmez, ‘’Ramazan bayramı vahyin yer yüzünü şereflendirdiği bir bayramdır. Kurban ise İslam ümmetinin Hz İbrahim tarafından kuruluşunun bayramıdır. Biz her sene bu kuruluşu idrak ediyoruz’’ diye konuştu.

Müslümanların bir taraftan sevinç, diğer yandan hüzün yaşadığını aktaran Görmez, ‘’Bayram sevinç atmosferinde Müslümanları buluşturuyor. Hem inanç, hem ibadet, hem de muhteşem bir tarih boyutu var. Bu üçü birlikte bir bayram sevincinde buluşarak Müslümanlara tarih sahnesinde süreklilik kazandırıyor. Yeter ki biz Müslümanlar, bu bayramları hakkıyla idrak edelim’’ dedi.

‘’Bu sene önlemlerindaha büyük olduğunu gördük’’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın seksenli yıllardan itibaren Türkiye vatandaşlarının hac ibadetlerini yerine getirmek için organizasyon işini resmen üstlendiğini söyleyen Görmez, ‘’Her yıl biraz daha gelişiyor. Oturmuş bir sistemi var. Diğer organizasyonlarla mukayese edildiğinde çok iyi bir noktada olduğu görülüyor. Bunun yanında her yıl da biraz daha ileri gidiyor. Organizasyonun yüzde sekseni başka bir ülkede gerçekleştiği için zor. Yine de çok güzel bir hac ibadeti yaptık. Güzel bir şekilde görevlerimizi taptık. İki sevinci bir arada yaşadık. Birincisi, Suudi Arabistan'la ilgili gerçekten geçen sene iki büyük üzücü hadise yaşadık. Biri vinç hadisesi diğeri de Mina'daki izdiham yaşanmıştı. Suudi Arabistan'ın bu sene çok daha büyük önlemler aldığını gördük. Her sene haccın yükünü büyük oranda artıran içerden gelecek hacıların sınırlandırılması, haccı kolaylaştırmak için büyük gayretler, hizmetlere şahit olduk, ben teşekkür ediyorum’’ dedi.

‘’Allah askerlerimize yardım etsin’’


Görmez, ‘’Arafat'taki organizasyon yenilikler getirdi ve ölümler ortadan kalktı. İkili görüşmeler ve ısrarla bu sene kurduğumuz sistemle yüksek ve klimalı çadırlar yaşlı hacılarımızın çok daha rahat ibadet etmelerini sağladı. İbadeti kolaylaştırmak için her türlü vesileye başvurmak, İslam bize öğretiyor. Usul içerisinde kolaylık yollarını arayarak bunları yaparken haccın asıl mahiyetini asla unutmamak gerekiyor. ibadet boyutunu ihmal etmemiz gerekiyor. Hac ibadeti bütün dünyaya büyük mesajlar taşıyor. Oradaki renkler farklı Müslümanlar burada buluşuyor. Geçen yıl Arafat'ta 26 hacı adayımız vefat etmişti. Bu sene alınan önlemler sayesinde sıcak çarpmasından ötürü hayatını kaybeden vatandaşımız olmadı. Sadece bir tek hacımız hayatını kaybetti. O da bir başka rahatsızlığından ötürü oldu. Yan yana tavaf etmek dünyaya en büyük kardeşlik gösterisidir. İhram ile nasıl eşitlendiğimizi öğreten bir ibadet olan haccın her aşaması gönül dünyamızı, dünya hayatımızı, ahiret hayatımızı tanzim eden bir ibadet olduğunu öğrenmemiz lazım. Mekke'den hac ibadetini idrak ettikten sonra bayramın ikinci gününde sizlerle milletimizin yurt dışındaki millet varlığımızı, gönül coğrafyamızın ve alemi İslamın Bayram'ı mübarek olsun. Gerçek bayramlar yaşamayı nasip etsin. Ülkemizde hala zorluklar var. Terör belası devam ediyor. Ülkemiz ateşle kuşatıldı. Bu ateşle kuşatmayı ortadan kaldırmak için sınır ötesine geçen askerlerimize Allah yardım etsin. Rabbim, can kaybı yaşatma barışı, adaleti huzuru bölgede tesis etmeyi Alemi İslam'a nasip etsin’’ dedi.

‘’Değerlerimiz etrafında buluşmalıyız’’


Görmez, .’’Aziz milletin 15 Temmuz'daki soylu direnişi bir adalet ve merhametle taçlandırarak tarihteki yerimizi alabiliriz. Ülkemizin yüzde 99'ü Müslümandır deriz. Dindar olanlar-olmayanlar diye tasnif etmeyi doğru bulmayız. Din ile dindarlık aynı şeyler değildir. Dindarlık, din dediğimiz okyanustan avuçlamaktır. Herkesin dini hayatı kendine özgüdür. Hiç kimse kendi dini tecrübesinden başka insanın dindarlığını sorgulamaya kalkışmamalı. Türk, Kürt, Arap, Çerkez; İbrahim'e millet olmuş, Muhammed'e ümmet olmuş bir toplumda ayrımcılık yakışmaz. Dünyada ırkçılık belası varken biz hiçbir ırk ayrımı yapmamışız. Biz millet olarak tarihte üç dört asır başka toprakları da yönetmişiz. Hamdolsun arkamızdan beddua edilmiyor. Alevi-Sünni ayrımını kabul etmiyoruz. Türkiye'de tarih boyunca birlikte yaşadığımız dindarlığa Sünnilik adı verilecekse bu Sünnilik Ehli Beyt mektebinin zıddı olmamıştır. Aleviliğin zıddı Emevilik'tir. O da tarihte kalmıştır. Sünni-Alevi, Türk-Kürt, bizi biz kılan yüksek değerler tarafında buluşarak yolumuza devam etmeliyiz. Tabii ki birbirimizi anlayarak. Din üzerinden bölünme ve parçalanmanın Müslümanları dünyada ne hale getirdiğini görmeli ve bu hataya düşmemek için her türlü önlemi almalıyız’’ diye konuştu.

mehmet görmez hac
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage