İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı

89 yaşında vefat eden iş adamı İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı

İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı
İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı
moyo

İstanbul'da 89 yaşında yaşamını yitiren Alarko Holding kurucusu, iş adamı İshak Alaton için Neve Şalom Sinagogu'nda cenaze töreni düzenlendi. Alaton'un cenazesi törenden sonra Kilyos Musevi Mezarlığı'na defnedildi.

Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlenen törene siyaset, sanat, edebiyat, medya ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Alaton'un 2001 yılında bir cinayete kurban giden ortağı ve en yakın dostu Üzeyir Garih'in ailesi de oradaydı. Taziyeleri Alaton'un eşi Margarita Alaton, kızı Leyla Alaton ve oğlu Vedat Alaton kabul etti.Tören nedeniyle sinagog çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı

Leyla Alaton, törende gözyaşları içinde bir konuşma yaptı. Alaton, babası İshak Alaton'u anlatırken, "Babam için para önemli değildi. Saygınlık, saygı görmek en önemli değeriydi" ifadelerini kullandı. 

Türk iş dünyasının yapı taşlarından biri olan İshak Alaton, Kilyos Musevi Mezarlığı'na defnedildi.Ailesi ise taziyeleri çarşamba ve perşembe günü Ortaköy Sinagogu'nda kabul edecek.

2 Eylül 1927 tarihinde İstanbul’da doğan Alarko Holding Onursal Başkanı İshak Alaton, 1942 yılına kadar Şişli Terakki Lisesi’nde okudu.

1946’ da Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, askerliğini 1947-1948 yıllarında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulu’nda yaptı. İshak Alaton, 1951 yılında İsveç’e giderek, iş hayatına Motala Lokomotif Fabrikası'nda kaynak işçisi olarak başladı. Bir yıllık kaynak işçiliği sırasında gece kurslarına giderek teknik resim öğrendi ve aynı fabrikada teknik ressam olarak iki yıl daha çalıştı.

1954 yılı başında Türkiye’ye dönen İshak Alaton, aynı yıl Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy’de Vefai Han’ın ufak bir yazıhanesinde Alarko Holding’in nüvesini oluşturan Alarko Kolektif Şirketi’nin kuruluşuna imza attı. 1954 yılında, Üzeyir Garih ve İshak Alaton’dan oluşan Alarko Holding’in iki kişilik kadrosu, apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirdi.

1973 yılında Alarko’nun halka açık bir Holding olmasından beri üstlendiği Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 15 Mayıs 2015 tarihinde Alarko’yu birlikte kurduğu merhum Dr. Üzeyir Garih’in oğlu Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Garih’e devrederek “Alarko Holding Onursal Başkanı” unvanını aldı.

İsveççe, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilen İshak Alaton, Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı kurucularındandır. 1958 yılında İsveç’ de Margarete von Proschek ile evlenen İshak Alaton, iki çocuk, üç torun sahibidir.

ishak alaton cenaze
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor