Fethullah Gülen'e avukat olarak görevlendirilen Uncu istifa etti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan gözaltı operasyonlarının Kasım ayında başlayacağı FETÖ ana davasında, Ankara Barosu CMK servisi tarafından Fetullah Gülen’in avukatı olarak görevlendirilen Alihan Uncu, istifa dilekçesi verdi.

Fethullah Gülen'e avukat olarak görevlendirilen Uncu istifa etti
Fethullah Gülen'e avukat olarak görevlendirilen Uncu istifa etti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan gözaltı operasyonlarının Kasım ayında başlayacağı FETÖ ana davasında,  Ankara Barosu CMK servisi tarafından Fetullah Gülen’in avukatı olarak görevlendirilen Alihan Uncu, istifa dilekçesi verdi. Baro, istifayı kabul etmedi.

1 tuşuna bastı Fethullah Gülen çıktı
Avukat Alihan Uncu, 10 Ağustos akşamı bir grup meslektaşıyla bir barda sohbet ederken konu, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi oldu.  Bu esnada telefonu çalan Uncu'yu arayan Ankara Barosu CMK servisi robot sistemiydi. Sistem sesli olarak “Avukat Alihan Uncu ileri tarihli görevlendirme. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi. Kabul ediyorsanız ‘1’e, etmiyorsanız ‘0’a basın” diye mesaj bıraktı. Baro’nun CMK servisinde yapılan görevlendirmeler bu şekilde olduğu için Avukat Uncu ‘1’ tuşuna basarak görevlendirmeyi kabul etti. Avukat Uncu, telefonu kapattıktan sonra Ankara Barosu CMK servisinden yazılı bir mesaj geldi. Mesajda, Uncu’nun FETÖ ana davasında Gülen’in avukatı olarak görevlendirildiği yazıyordu.

 

Beni mağdur etti

Olanlardan sonra avukat Uncu’nun ilk tepkisi elindeki telefonu masaya fırlatmak oldu. Uncu, ertesi gün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne giderek, dosyayı inceledi. Örgütün eylemlerinden çok sayıda müvekkilin ve vatandaş olarak da kendisinin mağdur olduğunu tespit etti.

İsitfa etti

Avukat Alihan Uncu, Ankara Barosu’na başvurarak, Gülen’in avukatlığı görevinden istifasının kabul edilmesini talep ederk istifa dilekçesi verdi.  Avukat Uncu başvuruda, “Tarafımca görülebilecek savunmalık görevleri arasında tarafımı da hedef almış olan ve tüm çevreme zarar vermiş bulunan bir örgütlenmenin lideri konumundaki bir şahsın savunulması bulunulmamaktadır. Tarafımca görevlendirmeye konu şahsın yönettiği örgüt tarafından zarara uğramış kimselerin vekilliği de yürütülmekte olup iş bu durum Avukatlık Kanunu 38/b maddesi ile düzenlenmiş ve görevi red zorunluluğu dahil edilmiştir” ifadelerini kullandı. Baro ise istifayı kabul etmedi.

"Gülen'in avukatlık görevini sürdürmeyeceğim"

Hürriyet'te yer alan habere göre, konuşan avukat Uncu, “Fetullah Gülen’in avukatlık görevini sürdürmeyeceğim. Baro’nun kararına itiraz edeceğim” dedi. Avukat Uncu, Ankara Barosu’nun ‘görevlendirme sistemini değiştirdiğini belirterek, “Artık Baro CMK Servisi görevlendirmelerde, sanık isimlerini söylüyor. Avukatlar ona göre görevi kabul edip etmeyeceğine karar veriyor. Mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

avukat alihan uncu fetö fethullah gülen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage