Barzani'den flaş PYD açıklaması!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, "PYD, Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor" dedi.

Barzani'den flaş PYD açıklaması!
Barzani'den flaş PYD açıklaması!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani,  terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki politikalarını eleştirdi. Barzani, "PYD,  Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın  siyasetini uyguluyor." dedi. Barzani'nin Fransız Le Monde gazetesine verdiği mülakat Kürdistan  Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesinde yayımlandı.

 "Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim"

Bölgedeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Barzani,  "Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki özerk Kürt yapılanmasına karşı bu ülkeye  yaptığı askeri müdahaleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık,  "Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim. PYD Kürtlerin yaşadığı bölgelerin  tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor. Türkiye  ise PKK ile bir savaş durumunda." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin tekçi bir politika  yürüttüğünü söyleyen Barzani, "PYD, Suriye'deki diğer unsurların desteğini  sağlayamadı. Katılımcı bir ortam oluşturmadı. Bölgeye uygun bir siyaset  geliştirmedi. Hala Suriye rejimine destek veriyor. Bölgedeki Kürtlerin geleceğini  düşünmeden hareket ediyor. Suriye muhalefetiyle uzlaşmadı. Bu gelişmeler bize  Suriye'deki Kürtlerin geleceğinin aydınlık olmadığını gösteriyor." diye konuştu.

"Türkiye'nin Musul operasyonuna katılacağını düşünmüyorum"

Barzani, "Türkiye ile iyi ilişkilere sahipsiniz. Türkiye,  yönetiminizde olan bölgelerde yerini sağlamlaştırdı. Aynı zamanda bölgedeki  silahlı unsurlara destek veriyor. Sizce Türkiye, Musul operasyonuna katılır mı?"  sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Musul operasyonuna katılacağını düşünmüyorum. Ancak  katılacak güçlere yardım edebilir. Doğrudan katılıma gerek yok ve Irak hükümeti  buna karşı. Aynı zamanda Türkiye de Musul'un içine girmek istemiyor. DAEŞ'le  savaşın başlangıcından bu yana Türkiye'nin iki askeri kampı vardı. Ayrıca Musul  operasyonu için eğitilen yerel unsurlara da destek veriyor. Türkiye'nin  halihazırda bir askeri kampı bulunuyor. O da Irak hükümetinin rızasıyladır."

Peşmerge'nin Musul operasyonuna katılmasına ilişkin olarak da Barzani,  "Musul'un merkezine girmek gibi bir hedefimiz yok. Böyle bir anlaşma da yapmadık.  Bu, biraz savaşın seyriyle ilgili bir durum. Kent merkezine girmek zorunda  kalırsak da kalıcı olmayız." açıklamasında bulundu.(AA)

barzani pyd pkk suriye ırak bölgesel kürt yönetimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage