‘IŞİD’in büyümesinin sebebi Cameron’

İngiliz Parlementosunun hazırladığı Libya konulu raporda İngiltere’nin yanlış politikasının sonucunda IŞİD’in büyüdüğü ve bunun sorumlusunun Cameron olduğu iddia edildi

‘IŞİD’in büyümesinin sebebi Cameron’
‘IŞİD’in büyümesinin sebebi Cameron’
moyo

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasının Dışişleri Komisyonunca hazırlanan "Libya: Askeri müdahalenin, ülkenin çöküşü ve İngiltere'nin gelecekteki politika opsiyonlarının incelenmesi" başlıklı raporda, "İngiltere'nin Libya'ya askeri müdahalesi yanlış varsayımlara dayandırıldığı", "Cameron'ın müdaheleye yönelik uygun bir stratejisinin bulunmadığı" görüşüne yer verildi.

Müdahale kararının, doğru istihbarata dayanmadığı iddiasında bulunulan raporda, "Hükümet özellikle bölgede sivillere yönelik tehdidin abartıldığını tespit edemedi. Muammer Kaddafi'nin yaptığı açıklamaların bazı kısımları seçilerek, söyledikleri doğruymuş gibi kabul edildi. Ayaklanmalarındaki militan İslami aşırıcı unsuru da göremedi." ifadeleri kullanıldı.

İngiltere'nin Libya'ya müdahalesinin sivilleri koruma amacı taşıdığı ancak bunun bir rejim değişikliğine dönüştüğünün belirtildiği raporda, Kaddafi sonrası dönemi şekillendirmek ve desteklemek için hükümetin herhangi bir stratejisi olmadığı kaydedildi.

Raporda, "Bunun sonucu, siyasi ve ekonomik çöküş, milisler arası ve aşiretler arası savaş, insani kriz ve göçmen krizi, geniş çaplı insan hakları ihlalleri, Kaddafi rejiminin elindeki silahların bölgeye yayılması ve IŞİDîn Kuzey Afrika'daki büyümesi oldu. İngiltere Ulusal Güvenlik Konseyinde (NSC) aldığı kararlarıyla David Cameron, uygun bir Libya stratejisi geliştirilememesinin nihai sorumlusudur." değerlendirilmesinde yer aldı

Rapordaki değerlendirmelere ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise müdahalenin uluslararası bir karar olduğu vurgulanarak, Arap Birliği’nin müdahale çağrısında bulunduğu ve askeri hareketin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyince de onaylandığı belirtildi.

Kaddafi rejiminin Libya'daki bazı muhaliflere saldırı tehdidinin ardından İngiltere ve Fransa'nın öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Mart 2011'de Kaddafi güçlerine karşı hava saldırıları başlatmıştı.

kaynak:AA,AJT

 

porno

 

 

cameron ışid libya ingiltere
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı