Suriye'deki ateşkes hakkında flaş gelişme!

Suriye'de 12 Eylül Pazartesi ilan edilen 7 günlük ateşkes 2 gün daha uzatıldı. Ateşkesin uzatılması, ABD ve Rusya'nın girişimiyle gerçekleşti.

Suriye'deki ateşkes hakkında flaş gelişme!
Suriye'deki ateşkes hakkında flaş gelişme! Kubilay Kos

Suriye'de 12 Eylül Pazartesi ilan edilen yedi günlük ateşkes iki gün daha uzatıldı. Ateşkesin uzatılması, ABD ve Rusya'nın girişimiyle gerçekleşti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, mevkidaşı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye'de ilan edilen iki günlük ateşkesin 48 saat uzatılması konusunda anlaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük olağan basın toplantısında, Suriye'deki mevcut ateşkese ilişkin soruları yanıtladı.

Toner, Kerry ve Lavrov'un telefon görüşmesi yaparak ateşkesin iki gün daha uzatıldığı konusunda anlaşıldığını söyledi.

Toner, Suriye genelinde şiddetin belliiii ölçüde azaldığını belirtirken, ateşkes konusunda bazı ihlallerin yaşandığını açıkladı. Toner, bu ihlallerin Esad rejimi ayağı için Rusya'ya "Esed üzerindeki etkisini kullanması ve insani yardımların yerine ulaştırılmasını sağlaması" çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması ve tarafların bayramı huzur içinde geçirmesi konusunda ABD ile Rusya arasında 9 Eylül Cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde anlaşmaya varılmıştı. Bir hafta süreceği açıklanan ateşkes, 12 Eylül Pazartesi günü Suriye yerel saatiyle 18.45'te yürürlüğe girmişti.

suriye ateşkes abd rusya mark toner john kerry sergey lavrov
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage