İran'dan ateşkese destek!

Suriye'de Rusya ve ABD ortaklığında hazırlanan ve insani ile siyasi durumu düzeltecek ateşkes planına İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ensari'den destek geldi.

İran'dan ateşkese destek!
İran'dan ateşkese destek!

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ensari, Suriye'de Rusya ve ABD ortaklığında hazırlanan ve insani ile siyasi durumu düzeltecek ateşkes planını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ensari, ABD'nin ise ateşkesin devam ettirilmesi için çaba harcaması gerektiğini ifade etti. Rus mevkidaşı Mihail Bogdanov ile Rusya'nın başkenti Moskova'da yaptığı 4.5 saatlik görüşmenin ardından konuşan İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, "Ateşkesle ilgili meseleler dahil olmak üzere Suriye konusunu konuştuk. Suriye krizi ilk patlak verdiğinden bu yana İran askeri bir çözüm olmadığına inanmaktadır. Kriz siyasi diyalog yoluyla sona erdirilmelidir" dedi.

 "Bu insani felaket durdurulmalı"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin 9 Eylül'de açıkladığı 48 saatlik ateşkes planını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ensari şöyle devam etti: "Bu insani felaket durdurulmalı. Terörle mücadelede tam işbirliğinin de yanındayız. Bu sebeple Suriye'de akan kanın durdurulmasını kolaylaştıracak her türlü plan İran tarafından desteklenecektir." ABD'nin de ateşkese sadık kalması gerektiğine vurgu yapan Ensari, "Ne yazık ki ABD'ye ilişkin deneyimlerimiz, siyasi hedeflere ulaşmak için terörü kullanmasının ABD'nin gündeminde olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

"Rusya ve İran arasında düzenli ve dönemsel görüşmeler yapılması gerekiyor"

Suriye halkını belli seçenekler dayatılmasına karşı olduklarının altını çizen ve ne İran'ın ne de diğer bir ülkenin Suriyelilerin görev ve sorumluluklarını tanımlayamayacağını belirten Ensari, Suriye'deki krizin sorumluluğunun tek bir kişiye yüklenemeyeceğini çünkü meselelerin kişiler üstü olduğunu vurguladı. Diğer taraftan İran'ın Ortadoğu'da Rusya ile koordineli hareket etmek istediğini belirten Ensari, "Arap bölgesinde yaşananların hızı ve derinliği gözü önüne alındığında, Rusya ve İran arasında düzenli ve dönemsel görüşmeler yapılması gerekiyor" dedi.

Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendirdi

Öte yandan 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Ensari, "Türkiye'nin, komşu ülkelerinde düzenlediği her türlü operasyon veya eyleminin uluslararası standartlara uygun ve söz konusu ülkenin merkezi hükümetiyle koordineli olması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Referandum çarısı

Bu arada Ensari, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağlamında ufukta bağımsızlık referandumu görünmediğini söyledi: "Bu konunun iki ana ilkeye dayalı olarak ele alınması gerektiğine inanıyoruz: Kürtlerin toplumsal haklarını korumak ve bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü ve birliğini muhafaza etmek." IKBY lideri Mesud Barzani, Kürt bölgesinde resmen yer almayan, ancak 2014'ten beri fiilen Peşmerge kontrolünde olan Kerkük'ün geleceği için referandum çağrısı yapmıştı.(sputnik)

iran dışişleri bakanı yardımcısı ensari suriye abd rusya ateşkes
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage