Birleşmiş Milletler'den yardım tırlarına tepki!

Rusya ve ABD arasında yapılan görüşmeden Suriye'de ateşkes uygulanması kararı çıktı. Varılan ortak karar sonucunda ateşkes uygulamasının 48 saat uzatılmasına rağmen gıda yardımı taşıyan tırların Suriye'ye ulaşmamasına Birleşmiş Milletler'den tepki geldi.

Birleşmiş Milletler'den yardım tırlarına tepki!
Birleşmiş Milletler'den yardım tırlarına tepki!
Suriye’deki ateşkes kararı 48 saat uzatılmasına karşın bölgeye hala yardımlar ulaştırılamıyor. 40 bin kişiye gıda yardımı taşıyan TIR’lar Türkiye sınırında bekletiliyor. Birleşmiş Milletler özel Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura düzenlediği basın toplantısında “Bir problemimiz var. Yardım konvoylarına ait Suriye hükümetinden beklediğimiz izin belgeleri henüz elimize geçmedi.” dedi. Mistura ateşkes kararının üzerinden üç gün geçmesine rağmen bölgeye hala yardım TIR’larının ulaştırılamadığını söyledi. Mistura basın toplantısında şunları kaydetti: “Bir problemimiz var. Rusya ve ABD’nin yardım TIR’ları öncelikle Halep’in doğusu olmak üzere Suriye’de acil yardım bekleyen bölgelere gönderilmek üzere hazır bekliyor. Bu konvoyun ateşkes süresi içinde yardım bölgelerine hareket etmesi gerekiyor. 
Türkiye-Suriye sınırında bekletiliyor

Bu bölgelere ulaşmak için Suriye Hükümetinden verilmesi gereken izin belgesi elimize geçmedi. Bu durum çok üzücüdür, zaman kaybediyoruz. Bu günlerde ateşkes olduğu için gereken iznin alınıp insan yardım konvoylarının hareket etmesi gerekirdi.” BM’nin yardım TIR’larından oluşan TIR’ların Türkiye- Suriye sınırında bekletildiğini kaydeden Mistura aynı zamanda Türk makamlarının konvoyun Suriye’ye ulaştırılması için son derece büyük bir işbirliği içinde olduğunu ifade etti.(dha)
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BM SURİYEE ATEŞKES RUSYA ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage