Fransa savaş alanına döndü

Fransa’da 200 bine yakın kişi yeni çalışma yasasına karşı yürüdü. Bazı kentlerde polis gösterilere gaz bombasıyla müdahale etti.

Fransa savaş alanına döndü
Fransa savaş alanına döndü
moyo

Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT, başta Paris ve Nantes olmak üzere tüm ülkede 13. kez düzenlediği gösterilerde, yaklaşık 200 bin kişinin yürüdüğünü duyurdu. Polis ise gösterilere 78 bin kişinin katıldığını açıkladı. Polis kaynaklarına göre ise, gösterilerde biri gazeteci 12 kişi yaralandı. 

Paris'te polisin gazetecilere saldırısı amatör kameralar tarafından da kaydedildi. Yaralı gazeteciye ilk yardım müdahelesini meslektaşları yaptı.

Paris ve Nantes'daki gösterilerde polisin göstericilere ve gazetecilere sert muamelede bulunduğu, birçok göstericinin yüzünden, kolundan ve bacağından yaralandığı gözlemlendi.

Ülkede çalışma yasasının tartışılmaya başladığı marttan bu yana 13 kere ülke çapında yapılan eylemlerde hükümete tasarıyı iptal etmesi ya da bazı maddeleri değiştirmesi çağrısı yapılmıştı.

Ancak sendikalar şu an, meclisten geçen yasanın tamamen çekilmesini talep ediyor.

Fransa’da tartışmalara neden olan yasa ülkede yoğun bir grev ve protesto dalgasına sebep olmuştu. 

Lise öğrencileri, demiryolu işçileri ve birçok sektör çalışanının mart ayında başlayan protestolarına rağmen yasa, 21 Temmuz'da Fransa Parlamentosu’nda onaylanmış, 8 Ağustos'ta yürürlüğe girmişti.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarıldı. 

İş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanların işten çıkarılabilmesine imkan sağlayan yasa, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürürken fazla mesailerde daha az ödeme yapılmasına izin veriyor.

kaynak:AA,AFP

 

fransa protesto işçi çalışma fransa parlamentosu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor