Rusya'dan PYD açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Rusya ile ABD arasında alınan ateşkes kararının ardından Esad ile ilgili bir madde bulunmaması üzrine PYD’nin Cenevre’de temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya'dan PYD açıklaması
Rusya'dan PYD açıklaması

Rusya Dışişleri Başkan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye için alınan ateşkes kararının ardından Sputnik’e konuştu. ABD ile yürütülen ateşkes müzakerelerinde siyasi geçiş sürecinin konuşulmadığını, dolayısıyla Esad’ın kaderinin tartışılmadığını söyledi. Rusya ve ABD arasında varılan ateşkes kararının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğiyle ilgili bir madde içermediğini ifade eden Mihail Bogdanov, PYD’nin Cenevre’de temsil edilmesi gerektiğini yineledi.

Bogdanov, ateşkes anlaşmasının, Cenevre’de Suriye hükümeti ile muhalif gruplar arasındaki diyalog sürecine ivme kazandırması gerektiğini ifade etti.

Kürtlerin diyalog masasında olup olmayacağı henüz netleşmedi"

Bogdanov, Suriye Uluslararası Destek Grubu’ndaki bazı ülkelerin Suriyeli Kürtlerin katılımına karşı çıktığı için Kürtlerin diyalog masasında olup olmayacağının henüz netleşmediğini aktardı. “Bu ülkeler PYD’yi terör destekçisi olarak görüyor. Rusya, bu yaklaşımı yanlış buluyor ve PYD’nin Cenevre’ye davet edilmesi için partnerlerine çağrı yapıyor. PYD, Suriye’nin kuzeydoğusunda IŞİD’e karşı direnişi organize eden öncü güçtü.” Bogdanov, Suriye’deki siyasi geçiş sürecinin müzakerelere katılmak istemeyen yıkıcı güçlerin esiri olmaması gerektiğini vurguladı.

Riyad destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi’nin Şam yönetimiyle diyaloga devam etmek için ön koşul sunmama ilkesini sürekli ihlal etmesine tepki gösteren Bogdanov, siyasi sürecin diyalogda yer almak istemeyen grupların esiri yapılmaması gerektiğini söyledi.

Rusya'nın B ya da C planı yok"

Rusya’nın Suriye krizini çözmek için gizli planlar yapmadığını söyleyen, Bogdanov, “ABD ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Suriye ile ilgili B planları olduğunu açıkladılar. Ancak buna rağmen Rusya, B ya da C planının olmadığını duyurdu” dedi.

Bogdanov, Moskova’nın Viyana ve BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan anlaşmalara bağlı kalmaya devam ettiğini ve diğer ülkeleri de bu anlaşmalara bağlı kalmaya davet ettiğini söyledi. (birgün)

 

mihail bogdanov rusya abd suriye ateşkes cenevre esad
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage