Askeri birliklerin taşınma işlemleri sona erdi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın askeri birliklerin taşınacağını duyurmasının ardından İstanbul ve Ankara'da birliklerin taşınması sona erdi.

Askeri birliklerin taşınma işlemleri sona erdi
Askeri birliklerin taşınma işlemleri sona erdi

15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında kent merkezlerinden kaldırılacağı açıklanan İstanbul ve Ankara'daki askeri birliklerin taşınma işlemleri sona erdi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık askeri arazilerin kamuya açılacağını, bunlardan bir kısmının halkın kullanımına sunulacağını söyledi. Kalan kısmının ne olacağı ise açıklanmadı. Ankara Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığında taşınma işlemleri, ağustos ayının sonuna doğru başladı. Bu kapsamda Eğitim Destek Tabur Komutanlığına bağlı 62 tank ile 37 zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe aracı, Şereflikoçhisar'a taşındı. Tanklar, tank taşıyıcılarla birliklerinden çıkarıldı. Kışladaki malzemeler ise tırlarla taşındı.

Sevkiyatta 4 tır kullanıldı

Komutanlıktaki 66 tank ile 43 zırhlı personel taşıyıcı da Kurban Bayramı'nın ardından demiryoluyla Burdur'daki askeri birliğe nakledilecek. Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki taşınma işlemleri ise tamamlandı. Buradan 40 tank, zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe aracının bulunduğu 110 paletli zırhlı araç ve 6 obüs, Çankırı'daki birliğe sevk edildi. Tank taşıyıcıların kullanıldığı nakliyatta askeri malzemeler 4 tırla götürüldü.

Ülke'nin 4 bir yanına taşınıyor 

Taşınacağı açıklanan İstanbul'daki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında da işlemler tamamlandı. Bu kapsamda Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığından 14 obüs, tank taşıyıcılarlaKahramanmaraş'taki, 80 tank ve 169 paletli zırhlı araç da demiryoluyla Gaziantep'teki birliklere nakledildi. İstanbul Bağcılar'daki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından da 40 tank Tekirdağ'daki, 15 obüs ve 158 paletli zırhlı araç da Sivas'ın Ulaş ilçesindeki birliklere gönderildi.

Bakan açıklama yaptı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başta Ankara ve İstanbul olmak üzere özellikle büyük kentlerin merkezlerindeki askeri birliklerin taşınmasına başlandığını hatırlattı. "Ankara ve İstanbul'da taşınma işlemimiz bitti. Artık şehir merkezlerinde tank, top benzeri paletli ağır silah ve mühimmatlar bulunmayacak" diyen Işık, birliklerin taşınmasının ardından askeri arazilerin kamuya açılacağını, bunlardan bir kısmının halkın kullanımına sunulacağını söyledi.

askeri birlikler fikri ışık milli savunma bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage