Ahmet ve Mehmet Altan'ın evindeki kitaplar suç delili olarak alındı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Gazeteci, yazar Ahmet Altan ile Prof. Dr. Mehmet Altan ile ilgili ev aramalarında bulunan kitaplar ve bilgisayar, "suç delili" sayıldı.

Ahmet ve Mehmet Altan'ın evindeki kitaplar suç delili olarak alındı
Ahmet ve Mehmet Altan'ın evindeki kitaplar suç delili olarak alındı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Gazeteci, yazar Ahmet Altan ile Prof. Dr. Mehmet Altan ile ilgili ev aramalarında bulunan kitaplar ve bilgisayar, "suç delili" sayıldı.

FETÖ soruşturması kapsamında 10 Eylül'den beri gözaltında tutulan Altan kardeşlerin avukatı Veysel Ok, Mehmet Altan'ın ev aramasında bulunan, Mehmet Barlas’ın yazdığı 2000 yılı basımı Hocaefendi Sendromu adlı kitabına da el konulduğunu açıkladı.

Konferans davetiyesi, program kaydı kaseti...

Mehmet Altan’ı evine baskın yaparak gözaltına alan polisler, Altan’ın Emniyet’e götürülmesi sonrasında kendisi evde yokken yaptıkları aramada bir dizi eşyaya el koydular.

Avukat Ok, Altan’ın aramasında şu eşyalara el konulduğunu açıkladı:

“Abdullah Öcalan’ın yazdığı iki kitap.

“Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Mehmet Altan adına gelen bir konferans davetiyesi.

“T24 haber sitesinde yayınlanan ve PKK’nin Kandil’deki yöneticilerinin açıklamalarına yer veren bir haberin internetten basılmış hali.

“Mehmet Altan’ın 1990’lı yıllarda Turgut Özal ile yaptığı bir televizyon söyleşisinin kaydını içeren VHS kaseti.

“Mehmet Altan’ın 2011’de TRT’de katıldığı ve kendi hayat hikâyesinin anlatıldığı ‘’Zirvedekiler’’ adlı programın kaydını içeren VHS kaseti.

“Altan’ın yurtdışı seyahat dönüşlerinde, seyahat harcamalarından artan küçük miktardaki dövizini koyduğu para kutusu içinde, 5, 10, 20 dolarlık banknotlar ve Euro banknotları arasından seçilerek alınmış beş adet 1 dolarlık banknot.

“Ahmet ve Mehmet Altan’ın yakın akrabaları olan Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un, babaları Çetin Altan’ın vefatı dolayısıyla gönderdiği taziye mesajı (Polisler, el koyma işleminde Arapça yazılmış olan taziye mesajını ‘’bilinmeyen dil’’ olarak kayıt altına aldı).

“Mehmet Altan’ın 2011 yılında son sınıf öğrencilerine yarım dönem ders verdiği Fatih Üniversitesi’nin ders ücretini yatırmak üzere açtığı ve sadece üç kez ders ücreti yatırılmış ve başka herhangi bir işlemde kullanılmamış olan Bank Asya banka kartı (Bu karta, Mehmet Altan’a ait, farklı bankalardan verilmiş çok sayıda kredi ve debit kartı arasından seçilerek el konuldu).

“Mehmet Barlas’ın yazdığı 2000 yılı basımı Hocaefendi Sendromu adlı kitabı.”

Ne olmuştu?

Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlerin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı gerekçesi katıldıkları programda söyledikleri 


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Ahmet ve Mehmet Altan'ın gözaltına alınma gerekçesi ortaya çıktı.

Subliminal mesajlar verdiler iddiası

Şüpheli olarak gözaltına alınan  Ahmet ve Mehmet Altan hakkında, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce sosyal paylaşım sitesi üzerinden canlı yayın yapan ''Can Erzincan TV'' adlı kanalda, darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Nazlı Ilıcak ile katıldıkları programda, darbe çağrışımı yapan subliminal mesajlar verildiği iddiası üzerine gözaltı kararı verildi.

 

Savcılığın emniyete gönderdiği yazıda,Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın söz konusu programda, darbe çağrışımı mesajı verdikleri, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri aktarıldı. Yazıda "darbe girişimini öncesinde terör örgütünce fikir-eylem birliği içerisinde olmadan bilmelerinin ve bunu bir gün önce kamuoyu algısını şekillendirecek biçimde beyan etmelerinin mümkün olmayacağı'' aktarıldı. 

Arama-el koyma kararı
Yazıda demokratik düzende darbe girişimini desteklemenin ve seçilmiş hükümeti tehdit etmenin basın veya ifade hürriyetiyle açıklanamayacağı vurgulanırken bu şekilde darbe girişiminde bulunan terör örgütü mensubu bir kısım asker şahıslarla iştirak halinde atılı suçu işledikleri iddia ve isnadıyla şüpheliler hakkında arama ve el koyma kararının da hakimlikçe verildiği belirtildi.

 

ahmet altan çetin altan fetö kitap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage