'Suriye politikamızı eleştirdiler ama..'

Eski Başbakan Davutoğlu birlik ve beraberliğin bozulmayacağını belirterek teröre karşı verilen mücadele için ‘İnşallah zaferle noktalayacağız’ dedi

'Suriye politikamızı eleştirdiler ama..'
'Suriye politikamızı eleştirdiler ama..'
moyo

Kurban Bayramı tatili için geldiği Artvin dönüşünde Rize’ye de uğrayarak cami çıkışı cemaatle tokalaşan ve fotoğraf çektiren Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurban Bayramı'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, 15 Temmuz direnişi ve demokrasi zaferi sonrası ilk bayramı, cennet misali doğaya sahip Doğu Karadeniz’de geçirdiğini söyledi. Damadının Rizeli olduğunu hatırlatan ve torun tarafından Rizeli olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bütün Rizeliler bizim kardeşimiz. Çok büyük bir muhabbetle karşılandık. Uzun bir zamandır böylesine güzel bir dinlenme imkanı bulmadım. Dinlenmek sadece doğa da yalnız kalmak değil, aynı zamanda vatanımızın güzel insanı ile bir arada olmak. Rize ve Artvinliler bizim bütün bu yorgunluğumuzu attırdı. Huzur ile dönüyoruz" dedi.

" Zaferle noktalayacağız"

Kurban Bayramı’nda terörle mücadelede verilen şehitler olduğunu hatırlatan ve rahmet dileyen Davutoğlu, bölgenin ve dünyanın çok kritik bir süreçten geçtiğini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye bütün bu olayların merkezinde bir ülke. Hem etkilenme kabiliyetine sahip, hem de etkilenme riskini taşıyor. 14 yıldır Ak Parti iktidarları bütün bu zor coğrafyada ülkemizi bir barış ve kalkınma diyarı halinde tutmayı başardı. Bunda Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde gösterdiği dirayetli yönetim ve Ak Parti hükümetlerinin süreklilik içerisinde yaptığı büyük hizmetler var. En büyük sınav 15 Temmuz gecesi verildi. 15 Temmuz gecesi eğer milletimizin kahramanca direnişi olmamış olsaydı bugün biz bu bayramı hakkı ile idrak ediyor olamazdık. Bayrağımızı böyle gururla dalgalandıramaz, ezan seslerimiz semada böylesine onurla yankılanamazdı. Her şeyden önce Kurban Bayramı'nın 15 Temmuz şehitlerimize addedilmesi gerektiğini düşünüyorum."

Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğunu ancak milletin her zaman zorlukları aşmayı başardığının altını çizen  Davutoğlu, "İnşallah bu terörle mücadelede de sonuna kadar gidecek ve bunu başarı ile noktalayacağız. 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütüne karşı, gerekse 2015 Temmuz’undan itibaren PKK, DAEŞ ve DHKP-C terör örgütlerine karşı verilen mücadelede bizim en büyük güvencemiz milletin birliği ve beraberliğidir. Bugün Rize’de bir kez daha bunu gördüm. Terör örgütleri ne kadar çaba gösterirlerse göstersinler, içeride ve dışarıda nice hain odaklar ne tür planlar yaparlarsa yapsınlar, birliğimiz beraberliğimiz daim olacak. İnşallah bu mücadeleyi zaferle noktalayacağız" diye konuştu.

"Suriye Politikamızı eleştirdiler ama"

Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren ve hiçbir gücün halkın iradesini yenilgiye uğratamayacağını ifade eden Davutoğlu, "Suriye halkı önce rejime, sonra da DAEŞ ve PYD gibi terör örgütlerine karşı onurlu bir mücadele verdi. Türkiye olarak da her zaman bu mücadelenin yanında olduk. Suriye politikamızı eleştirenler çıktı. Ama Türkiye'nin Suriye politikasının insani boyutu göz ardı edilemez. Millet olarak bir destan yazdık. Cerablus operasyonu gösterdi ki Türkiye'nin Suriye'de geliştirdiği politikalar silahlı kuvvetlerimizle birlikte mücadele eden Özgür Suriye Ordusu ve Suriyeli kardeşlerimizi ortaya çıkaran politikalardır" dedi. Türkiye'nin, Suriye politikasının doğru olduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer Türkiye son 4 yılda Suriyeli kardeşlerimize yardım etmemiş olsaydı, onlarla kader birliği yapmamış olsaydı, Cerablus’a giren Türk tankları ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman askerlerinin yanında Suriyeli kardeşlerimiz olmazdı. Bugün Cerablus’ta, Çobanbey’de ve Rai’de bütün o topraklarda eğer Türk ordusunun kahraman askerleri Suriyeli kardeşlerimizle omuz omuza savaşıyorsa ve Suriyeli kardeşlerimiz Türkiye'ye sadakatlerini göstermişseler bunu takip eden politikanın önemli bir payı vardır. Türkiye her zaman Suriye halkının yanında olmuştur. Doğru politika budur. Bundan sonrada Suriye halkının yanında olmaya devam edecektir."

Ahmet Davutoğlu, Halep'te ilan edilen ateşkese de değinerek doğru bir adım olduğunu belirterek, "İnşallah barış ve huzur tesis edildiğinde Suriyeli kardeşlerimiz geri dönecektir. Türkiye hiç bir zaman zalimlerin yanında yer almadı, almayacak. Hiç bir zaman mazlumları yalnız bırakmadı, bırakmayacak. Hiç bir zaman terör örgütlerine taviz vermedi, vermeyecek. Hiç bir zaman terör örgütlerinin acentelerine ve gündemlerine de ülkemizi ve kardeş hakları teslim etmedi, etmeyecek" ifadelerini kullandı

kaynak:DHA

ahmet davutoğlu suriye fırat kalkanı cerablus öso
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı