TSK Fırat Kalkanı Harekatı'nda 25. gün gelişmelerini açıkaldı!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı'nın 25. gününde kaydedilen gelişmeler paylaşıldı.

TSK Fırat Kalkanı Harekatı'nda 25. gün gelişmelerini açıkaldı!
TSK Fırat Kalkanı Harekatı'nda 25. gün gelişmelerini açıkaldı!
TSK tarafından yapılan açıklama şöyle:
"Harekat devam ediyor"
"Azaz-Rai bölgeleri arasında, Muhalif unsurlardan oluşan beş Özel Görev Kuvvet Grubu, keşif, gözetleme ve ikmal faaliyetlerinin tamamlanması sonrasında, saat 13.00'den itibaren kontrol edilen bölgeden güney yönünde ileri harekâta başlamış, DEAŞ T.Ö. ile yaşanan çatışmalar neticesinde; Rai batısında yer alan Tatimus ve Kunaytirah meskûn mahallerinde Muhalif gruplarca kontrol sağlanmıştır. Saat 18.00 itibarıyla harekât devam etmektedir.

Rai-Cerablus bölgeleri arasında, halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen bölgelerdeki savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine devam edilmiştir.
Çatışmalar esnasında Muhalif unsurlar tarafından gün içerisinde 4 yaralı verilmiş, destek sağlayan unsurlarımızda kayıp ve zayiat meydana gelmemiştir.

"ABD Özel Kuvvetleri destek vermektedir"

Azaz-Rai arasındaki bölgede icra edilen harekâta Koalisyon kapsamında ABD Özel Kuvvetleri destek vermektedir. Ateş Destek vasıtaları tarafından tespit edilen 67 DEAŞ TÖ hedefine 260 adet FIRTINA ve 59 adet ÇNRA mermisi atılmıştır (Toplam: 652 hedefe 2728 atım)
Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, 11.53-12.26 saatleri arasında Tatimus ve Kunaytirah bölgelerine hava harekâtı düzenlenmiş; bölgede tespit edilen DAEŞ TÖ unsurlarınca kullanılan üç adet sabit hedef (bina) ateş altına alınarak imha edilmiştir.

5 DEAŞ'li etkisiz hale getirildi
Koalisyon Güçleri tarafından Baragidah, Tatimus ve Kara Kuz bölgelerinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına toplam 3 hava harekâtı icra edilmiş, 5 DEAŞ TÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş ve 5 bina imha edilmiştir.
Suriye sınır hattında bir adet Bayraktar ve bir adet gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir.

AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.
tsk daeş fırat kalkanı ordu suriye abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay