'ÖSO içinden bir grup Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan çekildi' iddiası!

Rus haber ajansının geçtiği bir habere göre Suriye'de mücadele eden ÖSO birlikleri içinden bir grup, Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan çekildi. Çekilmeye gerekçe olarak, ÖSO'cuların ABD askerlerinden duyduğu rahatsızlık gösterildi.

'ÖSO içinden bir grup Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan çekildi' iddiası!
'ÖSO içinden bir grup Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan çekildi' iddiası!

Rus Haber Ajansı Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD ile ÖSO arasındaki kriz giderek büyüyor. Suriye'de mücadele eden ÖSO çatısı altında Türkiye ile birlikte IŞİD'e karşı savaşan 8 Suriyeli muhalif savaşçı grup ABD askerleri ile operasyonda yer almak istemediği öne sürüldü. Ayrıca ÖSO grupları ABD'nin Suriye topraklarında olmasına tepki gösterdikleri belirtildi. Türkiye, ÖSO gruplarını ikna etmek için dün akşam ABD'li askerler ve gruplar arasında bir toplantı yaptı. Ancak toplantıda ÖSO gruplarını ikna edilemedi. Bu toplantı sonuçsuz çıkınca bugün de Çobanbey kasabasında Türk askeri, MİT, ABD askeri ve ÖSO'dan üst düzey kişilerin katımıyla başka bir görüşme yapıldı.

"ABD ile aynı cephede savaşmayı kabul etmediler"

Toplantıda ÖSO gruplarının çoğu ABD askerleri ile birlikte operasyon yer almak istemediklerini açıkladı. Türkiye sadece kendilerine bağlı çalışmalarını önermesine rağmen,  ABD ile aynı cephede savaşmayı kabul etmediler. Toplantı sonucunda ÖSO'ya bağlı Feylak'uş Şam, Sultan Murat Tümeni,Hamza Tugayı, Mutasım Tümeni, Liva Tahrir ve Suvvar Şimal Fırat Kalkanı operasyonunda kalmayı kabul ederken, Ahrar El Şarkiyye, Mare Devrimcileri, Sukur Cebel ve Suvvar Tel Rıfat grupları ise harekattan çekildikleri kaydedildi.

Ayrılmaya ilişkin açıklama

Ayrılmaya ilişkin açıklama yapan Sukur El Cebel grubu, ABD nedeniyle Fırat Kalkanı operasyonundan çekildiğini açıklayarak, Halep güneyine gideceğini belirtti. Türkiye'nin daveti üzerine dün Çobanbey kasabasına operasyon nedeniyle gelen 4'ü komutan 29 Amerikan askeri ÖSO grupları tarafından protesto edilmişti. Protesto nedeniyle ABD askerleri, Türk askerleri tarafından güçlükle kasabadan çıkartılmıştı.

öso fırat kalkanı abd suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay