Suriye'de rejime ait savaş uçağı düşürüldü

Suriye'nin Deyr ez-Zur kentinde rejime ait savaş uçağının IŞİD tarafından vurularak düşürüldüğü bildirildi.

Suriye'de rejime ait savaş uçağı düşürüldü
Suriye'de rejime ait savaş uçağı düşürüldü
moyo

Suriye'nin Deyr ez-Zur kentinde rejime ait savaş uçağının IŞİD tarafından vurularak düşürüldüğü bildirildi. IŞİD'e yakın kaynaklar uçağı IŞİD'in düşürdüğünü yazsa da ABD uçaklarının dün gece Suriye Ordusu'nu bombalaması olayı ABD güçlerinin yapmış olma ihtimalini de ortaya atıyor. 

Deyr ez-Zur kentinde terör örgütü IŞİD'e karşı hava operasyonu gerçekleştiren savaş uçağı düşürüldüğü Surieye evlet televizyonu kanalından duyuruldu.

Pilot haytaını kaybetti

Haberde pilotun hayatını kaybettiği belirtilirken uçağın kim tarafından düşürüldüğüne ilişkin bilgi verilmedi.

IŞİD'e yakınlığıyla bilinen Amak haber ajansı, Deyr ez-Zur kentinde Suriye rejimine ait savaş uçağının örgüt tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

Acil' koduyla toplantıya çağırdı

ABD’nin Suriye’nin güneydoğusundaki Deyrizor’da IŞİD çetelerinin saldırı başlattığı Suriye ordusu mevzilerini “yanlışlıkla” bombalaması ve en az 62 Suriye askerini öldürmesi, ABD ile Rusya arasındaki ateşkes ve ortak operasyonu ateşe attı.

ABD’nin terörist gruplara karşı koordineli hareket konusundaki isteksizliğinin bu sonuca yol açtığını söyleyen Moskova yönetimi, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ise Pentagon yönetimini yalanladı ve BM Güvenlik Konseyi’ni “acil” koduyla toplanmaya çağırdı.

Sputnik'te yer alan habere göre,  Rusya Dışişleri Bakanlığı, Deyrizor’daki Suriye ordusu mevzilerini “yanlışlıkla” vurduğunu itiraf eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın “Rusya’yı bombardımanlardan önce bilgilendirdik” açıklamasını yalanladı. Böyle bir bilgilendirmenin olmadığını belirtti. 

Rusya Washington'dan açıklama bekliyor

Washington yönetiminden bu saldırı ve yanlış bilgilendirmeyle ilgili detaylı açıklama talep eden Moskova yönetimi, Suriye’deki durumun 12 Eylül’de başlayan ateşkesten bu yana daha da kötüleştiğini, cihatçıların yenilgiye uğratılamamasının sorumlusunun ABD olduğu vurguladı.

ışid suriye uçak rejim daeş
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor