Rusya'dan ABD'ye sert tepki: 'Utanç kelimesinin anlamını...'

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power'ın “IŞİD’i desteklediğimizi söyleyenler utanmalı" ifadesine Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'dan tepki geldi. Zaharova, "Utanç kelimesinin anlamını öğrenmek için Suriye’ye gitmelisiniz” şeklinde konuştu.

Rusya'dan ABD'ye sert tepki: 'Utanç kelimesinin anlamını...'
Rusya'dan ABD'ye sert tepki: 'Utanç kelimesinin anlamını...'
moyo

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power'ın “IŞİD’i desteklediğimizi söyleyenler utanmalı" ifadesine Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'dan tepki geldi. Zaharova, "Utanç kelimesinin anlamını öğrenmek için Suriye’ye gitmelisiniz” şeklinde konuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD tarafından Suriye ordusu mevzilerine gerçekleştirilen ve yanlışlıkla olduğu öne sürülen saldırılarla ilgili “Suriye ordusuna yönelik gerçekleştirilen bu saldırıların ardından tüm dünya için gerçekten korkunç olan bir sonuca vardık: Beyaz Saray, IŞİD’i koruyor” ifadelerini kullanmıştı.

 “IŞİD’in kökünü kazımak için 67 ülkelik bir koalisyonun başını çekiyoruz"

Zaharova’nın açıklamalarına yanıt olarak da ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, BMGK toplantısından önce “IŞİD’in kökünü kazımak için 67 ülkelik bir koalisyonun başını çekiyoruz. IŞİD, kontrolündeki bölgelerin yüzde 40’ını kaybetti. Bu bizim için çok ciddi bir şey, oyun değil. IŞİD’i koruduğumuza yönelik açıklama yapan kişilerin gerçekten utanması gerekiyor” diye konuşmuştu.

"Yalnız El Nusralılarla, ‘ılımlı muhaliflerle’ değil… "

Facebook hesabından açıklama yapan Zaharova Power’ı ‘utanmanın ne demek olduğunu anlaması’ için Suriye’ye davet etti: “Sayın Samantha Power, utanç kelimesinin ne anlama geldiğini anlamanız için Suriye’ye gidip insanlarla konuşmanızı tavsiye ederim. Yalnız El Nusralılarla, ‘ılımlı muhaliflerle’ değil… Gidip Washington’ı rahatsız eden insani yardım sevkiyatlarıyla ilgili konuşun. Washington’ın aktif biçimde rol aldığı, 6 yıllık kanlı deneyime rağmen orada yaşayan insanlarla konuşun…”

"Benimle birlikteyken size kimse dokunmaz"

Suriye’den Rusya’ya rehabilitasyon için gelen yetim çocuklarla, Suriye’nin kentlerindeki muhalif grupların temsilcileriyle ve gazetecilerle düzenli olarak bizzat görüştüğünü belirten Zaharova, Power’ın olası ziyareti için tüm masrafları karşılama sözü de verdi: “Tavsiyeme uyun ve korkmayın. Benimle birlikteyken size kimse dokunmaz. Sizinkiler yine ‘yanlışlıkla’ bir yerleri bombalamazsa tabi… Hatırlayacağınız bir deneyim olur, hem de bizzat ‘utancın’ ne demek olduğunu anlarsınız.”(sputnik)
 

zaharova rusya abd suriye işid
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor