Adana Fİlm Festivali'nde Tarık Akan anması gerçekleşecek!

Adana'da bu yıl 23'üncüsü gerçekleşecek olan Uluslararası Adana Film Festivali'nde bu yıl sahibini bulacak olan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Tarık Akan anısına verilecek.

Adana Fİlm Festivali'nde Tarık Akan anması gerçekleşecek!
Adana Fİlm Festivali'nde Tarık Akan anması gerçekleşecek!
moyo

Adana'da bu yıl 2'üncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında Tarık Akan'ın rol aldığı filmlerden oluşan seçki özel gösterimle izlenime sunulacak, bu yılki En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de Akan anısına verilecek. 19 Eylül'de başlayacak 23. Uluslararası Adana Film Festivali'nin heyecanı yaşanıyor. Hazırlıkları tamamlanan festivalde, uzun ve kısa metrajlı filmler ile belgesellerden oluşan 250 film, 636 gösterimle izleyiciyle buluşacak.

Onur Ödüllerinin sahipleri belli

Adana Büyükşehir Belediyesince 19-25 Eylül'de düzenlenecek festivalde bu seneki onur ödülleri, Türk sinemasına ilham veren birçok öyküyü kaleme alan yazar Osman Şahin'e, Türk tiyatrosuna verdiği emeklerin yanı sıra beyaz perdede canlandırdığı unutulmaz karakterlerden tanınan Ayla Algan ile Türk sinemasının ve özellikle Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Murat Soydan'a verilecek.

Sanatçılar ödüllerini, 20 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek açılış ve onur ödülleri töreninde alacak. Çiğdem Tunç'un sunuculuğunu yapacağı törende, sanatçı Ayşegül Aldinç de dinleti sunacak.

12 film bjüri önüne çıkacak

Sinema dünyasının heyecanla beklediği ve her yıl olduğu gibi yoğun ilgi gören Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 12 film, jüri önüne çıkacak. Festivalin jürisinde bu sene sinema ve sanat dünyasının önemli isimleri yer alıyor. Başkanlığını yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu yapacağı jüride, yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ile Muhammet Uzuner görev yapacak.

250 film, 636 gösterim yapacak

Festivalde, Türk ve dünya sinemasından eserler, Adanalı sanatseverlerin karşısına çıkacak. Uzun ve kısa metraj filmler ile belgesellerden oluşan 250 film, 636 gösterimle izleyiciyle buluşacak. Gösterimler, kentteki sinema salonlarında ücretsiz gerçekleştirilecek.

Tarık Akan anısına

İstanbul'da tedavi gördüğü özel hastanede yaşamını yitiren sanatçı Tarık Akan ile Ünlü İspanyol yazar Cervantes de ölümünün 400. yılı nedeniyle özel bir gösterimle anılacak.

Türk sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Ömer Lütfi Akad'ın, göç, kentleşme ve kadın sorunlarını ele aldığı unutulmaz üçlemesi "Gelin", "Düğün" ve "Diyet" festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Festivalde engelli vatandaşlar için hazırlanan sesli betimleme sistemiyle özel olarak kurgulanan bölüm kapsamında, Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonu'nda, 19 Eylül Pazartesi, 20 Eylül Salı ve 22 Eylül Perşembe günleri, saat 14.30'da gösterimler gerçekleştirilecek.

Festival'de Tarık Akan rüzgarı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yaptığı yazılı açıklamada, festival kapsamında bu yılın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün Tarık Akan anısına verileceğini bildirdi.

Burçak Evren tarafından Tarık Akan sineması üzerine bir kitap hazırlandığını belirten Sözlü, festival kapsamında Akan'ın rol aldığı 'Hababam Sınıfı', 'Canım Kardeşim', 'Bizim Aile' ve 'Eylül Fırtınası' isimli filmlerin gösterimlerinin de gerçekleştirileceği kaydetti. Tarık Akan'ın, festivalin açılış ve onur ödülleri töreni ile kapanış ve büyük ödül törenlerinde de anılacağı bildirildi. (AA)

TARIK AKAN ADANA 23. ULUSLARARASI ADANA FİLM FESTİVALİ SANATÇI OYUNCU TARIK AKAN ANISINA
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı