Cerattepe davasında avukatlar mahkemeyi terk ettiler

Artvin Cerattepe’de Cengiz-Özaltın ortaklığındaki maden arama projesinin iptali için açılan dava başladı.

Cerattepe davasında avukatlar mahkemeyi terk ettiler
Cerattepe davasında avukatlar mahkemeyi terk ettiler

Artvin Cerattepe’de Cengiz-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni arama projesinin iptali için açılan davanın duruşması bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

Polisler kentte kontrol noktası kurdu
Geceden itibaren Rize’ye giriş çıkışlar kontrol altına alındı, hem Artvin hem Trabzon’dan gelişlerde defalarca 7 8 noktada arama ve kontrol yapıldı
Çevik kuvvet şehri abluka altına aldı. Adliyeye çıkan tüm yollara ve adliye etrafına barikat kuruldu
Müdahiller ve avukatlar dışında kimse adliyeye alınmadı, Basına zorluk çıkarıldı, adliyeye yapılan listelerde isimleri olanlar alındı.

Milletvekillerinden davaya destek
Davaya CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş katıldı.


Davada ilk sözü alan Cerattepe avukatlarından Bedrettin Kalın, adil yargılanma hakkı ve güvenlik konularında sorunları dile getirdi. "Davaya gelirken savaşa geliyormuş gibi bir muamele görmek kabul edilemez bir tutumdur" diye Kalın, davaya gelenlere yönelik tehdit içeren bildirileri hatırlattı.

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü: "Rize'de dağıtılan bildiriler nedeniyle mahkeme baskı altındadır, adil yargılama yapılamaz. Bu sizin şahsınıza yönelik değildir ama bu baskı kabul edilemez. Neden otobüsler durduruluyor? Neden bu davaya sahip çıkanlar mahkeme salonuna alınmıyor?

Önceki davamızdan danıştay kararı varken, bu davada hala yürütmeyi durdurma kararı verilmemesi hukukun neresindedir?"

"Artvin ÇED ve Bilirkişi Raporlarında ayni üniversiteden hocalar vardır ve şaibelidir"

Avukat Bedrettin Kalın, ÇED ve bilirkişi raporlarını hazırlayanların arasında aynı üniversiteden akademisyenlerin bulunduğunu hatırlatarak "Bilirkişi ve ÇED raporunu düzenleyen bilim insanlarının aynı üniversiteden olamayacağına dair Danıştay kararı vardır" dedi. Kalın; "Ancak Artvin ÇED ve Bilirkişi Raporlarında ayni üniversiteden hocalar vardır ve şaibelidir" şeklinde konuştu.

Kalın; "%2 lik devlet payının parasal değeri 42 milyon TL dir. Biz Artvinliler olarak bu parayı devlete vermeye hazırız. Devletin derdi %2 değil, %98'lik payı kimlerin paylaşacağıdır." dedi.

 

cerattepe artvin maden
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage