Özgür Gündem dayanışmacılarının davası yarın başlıyor!

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının ardından dayanışma ve destek için başlatılan "eş yayın yönetmenliği" kampanyasına destek veren gazeteciler için açılan davalar yarın 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.

Özgür Gündem dayanışmacılarının davası yarın başlıyor!
Özgür Gündem dayanışmacılarının davası yarın başlıyor!

Etkin Haber Ajansı’ndan (ETHA) Arzu Demir’in haberine göre, kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek amaçlı başlatılan "eş yayın yönetmeni" kampanyasına katılan gazeteciler için açılan davalar 20 Eylül günü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah 9.30’da başlayacak. Söz konusu duruşmada ilk olarak gazeteciler Ayşe Düzkan ile Ragıp Duran hakim karşısına çıkacak.

Ertuğrul Mavi de listede

İnan Kızılkaya ise 20 Eylül'den itibaren başlayan tüm davaların ortak sanığı konumunda. Silivri 9 No'lu Hapishanesi'nde tutuklu bulunan gazetenin son Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya ile birlikte tutulan Kızılkaya'nın tüm duruşmalara getirilip getirilmeyeceği ise bilinmiyor. 22 Eylül'de DİSK'e bağlı Basın-İş'in Genel Başkanı gazeteci Faruk Eren, 29 Eylül'de de gazeteci Ertuğrul Mavioğlu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak. Ekim ayında ise Celal Başlangıç, Fehim Işık, Yıldırım Türker, Ayşe Batumlu, İhsan Çaralan, Murat Çelikkan ve Beyza Üstün hakkında açılan davaların ilk duruşmaları görülecek.

Kasım ayında 4 eş yayın yönetmeni duruşması 

Kasım ayının duruşma takvimine göre 4 eş yayın yönetmeninin duruşması görülecek. Celalettin Can 1 Kasım'da, kısa süre cezaevinde tutulan TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yayıncı Ahmet Nesin de 8 Kasım günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Cengiz Baysoy'un hakkında da 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

"Örgüt Propagandası"

Dava konusunun büyük kısmını “örgüt propagandası yapıldığı” iddiası oluşturuyor. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde başlayan dayanışma kampanyası kapsamında 100 gazeteci, yazar, insan hakları savunucusu, sanatçı ve siyasetçi, gazete üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla bir günlük yayın yönetmenliği yapmıştı.

Soruşturması devam eden gazetecilerin isimleri ise şöyle:

T24 yazarı Hasan Cemal, Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanları Nevin Erdemir ve Hakkı Boltan, gazeteciler Aydın Engin, Şeyhmus Diken, Derya Okatan, Murat Uyurkulak, Said Sefaoğlu, Faruk Balıkçı, Tuğrul Eryılmaz, Mehmet Güç, Nadire Mater, Kumru Başer, ve Kemal Can; Özgür Gündem kapatıldıktan sonra tutuklanan dilbilimci Necmiye Alpay; sanatçılar Jülide Kural ve Deniz Türkali; HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, H. Hayri Şanlı ve Veysi Altay.

9 kişiye takipsizlik kararı verildi

Haklarında soruşturma açılan isimlerden bugüne kadar 9 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararı verilen isimler şöyle: Eşber Yağmurdereli, Ahmet Abakay, Saruhan Oluç, Işın Eliçin, Mustafa Sönmez, Melda Onur, İhsan Eliaçık, Hasip Kaplan ve Sabahat Tuncel.

özgür gündem gazete dava gazeteci eş yayın yönetmeni kampanyası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage