Merkel: 'Zamanı geri almak isterdim'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin seçimlerinde partisi CDU’nun ağır kayıp yaşaması sonrasında konuştu. Merkel sığınmacılarla ilgili olarak, “Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim” dedi.

Merkel: 'Zamanı geri almak isterdim'
Merkel: 'Zamanı geri almak isterdim'
moyo

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin seçimlerinde partisi CDU’nun ağır kayıp yaşaması sonrasında konuştu. Merkel sığınmacılarla ilgili olarak,  “Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim” dedi. 

"Geç kaldık"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacılara yönelik politikasında yanlış yaptığını kabul etti. Berlin seçimlerinde partisi CDU’nun ağır kayıp yaşaması sonrasında konuştu.  Merkel, 2015 yazından önce sığınmacılara yönelik atılması gereken adımlar konusunda geç kalındığını söylerken, “Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim” diyen Almanya Başbakanı Merkel, kendisinin ve hükümetin uzun süre Avrupa’da Dublin kurallarına güvendiğini ifade etti. 

"Sığınmacı akını kontrolden çıktı"
Almanya’ya yönelik sığınmacı akınının belirli bir süre kontrolden çıktığını belirten Merkel, yine de o zaman aldığı kararların arkasında olduğunu vurguladı. Merkel, değerlendirmelerinin kesinlikle doğru olduğunu ancak, uygulamada yeterince kontrol sağlanamadığını söyledi.

"Seçim sonuçları hayal kırıcı"
Dün yapılan Berlin eyalet seçimlerinin sonucunu “yetersiz ve hayal kırıcı” olarak nitelendiren Merkel, “Büyük koalisyon artık çoğunluğa sahip değil, bu çok acı” ifadelerini kullandı. Welt Online’ın bildirdiğine göre, uyum konusunda yetersiz kalındığını da kaydeden Merkel, sığınmacı politikasında ihtiyacı olanlara kapıları kapatma gibi bir politika değişikliğine ise kendisinin ve partisinin gitmeyeceğini vurguladı. Merkel sığınmacı sorununun çözümü konusunda söylediği “Yapabiliriz “ sözünü tekrarlamaktan kaçındı. Merkel, Almanya’nın bu sorunun üstesinden geleceği konusunda inancının tam olduğunu söyledi. 

Yüzde 20'nin altında oy aldı

Sığınmacı politikaları nedeniyle yoğun eleştiri alan Angela Merkel’in partisi CDU, 4 Eylül’de yapılan Mecklenburg Vorpommern ve dün yapılan Berlin eyalet parlamentosu seçimlerinde de yüzde 20’nin altında oy aldı. Mecklenburg Vorpommern’de yüzde 19 oy alan CDU, Berlin’de yüzde 17.6’da kaldı.

angela merkel almanya suriye mülteci
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı