TSK:’75 DAEŞ hedefi vuruldu’

TSK, Suriye'de muhalifler tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı harekatının 27'nci gününde; 75 IŞİD hedefine 289 fırtına mermisi atıldığını belirterek, harekatın başından beri 764 hedefe 3 bin 159 atım yapıldığını bildirdi.

TSK:’75 DAEŞ hedefi vuruldu’
TSK:’75 DAEŞ hedefi vuruldu’

 

 TSK'den yapılan açıklamada,toplam kontrol altına alınan alanın yaklaşık 900 kilometrekareye ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada, Azaz-Rai bölgeleri arasında, muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubu'nun güney istikametinde IŞİD'e yönelik taarruzlarına devamla; Rai batısında yer alan Sandarah ve Kadriş meskun mahallinde kontrolü sağladığı bildirildi. Öte yandan saat 18.00 itibariyle harekatın devam ettiği ifade edildi. Rai-Cerablus bölgeleri arasında, halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen bölgelerdeki savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine de devam edildiği belirtilirken, çatışmalar esnasında muhalifler ve destek sağlayan Türk unsurlarında gün içinde harekatı olumsuz etkileyecek bir kayıp ve zayiat meydana gelmediği bildirildi

IŞİD'e ait hedefler imha edildi
Toplam kontrol altına alınan alanın yaklaşık 900 kilometrekareye ulaştığı bildirilen açıklamada, ateş destek vasıtaları tarafından tespit edilen 75 IŞİD hedefine 289 fırtına mermisi atıldığı belirtildi. Harekatın başından beri 764 hedefe 3 bin 159 atım yapıldığı vurgulandı. Öte yandan 18 Eylül tarihinde 20.34-22.09 saatleri arasında Baragitah ve Sandarah bölgelerine Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından hava harekatı düzenlendiği bildirilirken, bölgede cephanelik, barınma alanı ve karargah olarak kullanıldığı tespit edilen IŞİD'e ait 3 sabit hedefin ateş altına alınarak imha edildiği açıklandı. Koalisyon güçleri tarafından Sandarah ve Cakka bölgelerinde tespit edilen IŞİD unsurlarına yönelik toplam 3 hava harekatı gerçekleştirildiği ve 1 komuta kontrol merkeziyle 2 EYP'nin imha edildiği kaydedildi.
Suriye sınır hattında 1 adet Bayraktar ve 1 adet Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin gerçekleştirilmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, AFAD ve Kızılay'a ait unsurlarla Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetlerin kesintisiz olarak sürdürüldüğü vurgulandı. Açıklamada, ayrıca terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgesinde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, gerçekleştirilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterdiği ifade edildi.

‘Meşru müdafaa'

 17-18 Eylül 2016 tarihlerinde Split Hırvatistan'daki NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı'na katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye'nin yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili olarak katılımcı ülke Genelkurmay Başkanları'na bilgi verdi. Orgeneral Akar, Türkiye'nin harekatı meşru müdafaa kapsamında gerçekleştirdiğini ve öncelikle sınır güvenliğinin sağlanmasının ve IŞİD ile mücadelenin hedef alındığını ifade etti.

 

Kaynak:CUMHURİYET

 

TSK DAEŞ PKK fırat kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage