ABD’nin Tel Abyad merkezi

ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri’ne yardımcı olmak ve askeri danışmanlık vermek amacıyla Tel Abyad'da merkez açtığı belirtildi,açılan merkeze ABD bayrağı asıldı

ABD’nin Tel Abyad merkezi
ABD’nin Tel Abyad merkezi

 

Sputnik’in haberi ve PYD kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Rakka operasyonu ve IŞİD ile mücadele kapsamında Tel Abyad kentinde bir merkez açtı. Kısa bir süre önce 50 ABD askeri, 15 zırhlı askeri araçla Suriye’nin Haseke kentinden Tel Abyad’a giderek bir merkez kurdu. Tel Abyad’ın 2 kilometre doğusunda yer alan Mınbeteh köyünde merkez kuran ABD, bu merkezde kendi bayrağını astı.


Türkiye sınırına yakın kurulan merkezin çevresi Demokratik Suriye Güçleri tarafından korunuyor ve olası saldırılara ABD ile Demokratik Suriye Güçleri birlikte karşılık verecek. ABD daha öncede PYD’nin elindeki Kobani, Rimelan ve Kamışlo bölgesinde askeri üs açmıştı.

PYD yöneticisi Cudiya Kurdo,  ABD askerlerinin Demokratik Suriye Güçleri’ne yardımcı olmak amacıyla Tel Abyad’ta bir merkez açtığını belirterek Kurdo, şöyle konuştu:

"Kısa bir süre önce ABD askerleri Tel Abyad’a gelerek bir merkez açtılar. Ve bu merkeze kendi bayraklarını astılar. Demokratik Suriye Güçleri'ne askeri danışmanlık yapacaklar.” Kobani’de de böyle bir merkez kurulacak mı sorusuna ise Kurdo, bu konuta henüz kesinleşen bir şey olmadığı cevabını verdi.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin tam karşısında yer alan Tel Abyad kenti 15 Haziran 2015’te YPG tarafından IŞİD’in elinden alınmıştı. Rakka’ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tel Abyad, PYD için hayati önem taşıyan Kobani ile Cezire kantonu arasında yer alması nedeniyle stratejik bir öneme sahip.

  

ABD tel abyad pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage