CHP’li Arık otizmli çocukların dertlerini anlattı

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, otizmli kızı Tuğçe ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, otizmli çocukların eğitim alanında yaşadıkları sorunları aktardı.

CHP’li Arık otizmli çocukların dertlerini anlattı
CHP’li Arık otizmli çocukların dertlerini anlattı
moyo

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, otizmli kızı Tuğçe ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, otizmli çocukların eğitim alanında yaşadıkları sorunları aktardı.Çoğu ailenin otizmli çocuğunu eve hapsetmek zorunda kaldığını aktaran Arık, kızı Tuğçe’nin kazandığı okula kabul edilmediğini anlattı.

Bianet’in haberine göre Arık, Türkiye’deki tüm otizimli çocukların ailelerinin aynı sıkıntıları yaşadığına dikkat çekti.

Arık: “Kızım, TEOG’da Kız Teknik Anadolu Lisesi’ni kazandı. Büyük bir heyecanla okula gittik, orada bize Turizm Meslek Lisesi’nde özel bir sınıf oluşturulduğu söylendi. Biz de kabul ettik ve oraya gittik. Ancak okul müdürü bize ‘Benim altyapım yok, ben normal çocuklara sınıf bulamıyorum, bu çocuklar için de sınıf yok’ dedi. Yani çocuklar okula kaydediliyor ama eğitim alacakları bir sınıf yok. Sınıf olsa öğretmen yok.” dedi

‘Çocuklarımızı otistik çocuklarla nasıl okutursunuz?’

Çoğu ailenin otizmli çocuklarını eve hapsetmek zorunda kaldığını, okula kaydedilen çocukların da gerekli altyapıya sahip olunmadığı için sağlıklı eğitim alamadığını aktaran Arık, “Otizmli aile olarak, siz okula gittiğinizde karşınıza çıkan okul idarecisi sizin çocuğunuza eğitim verecek bir öğretmenin olmadığını söyler, siz eğitimin anayasal hakkınız olduğunu söylersiniz, direnirsiniz, zorla çocuğunuzu okula kabul ettirirsiniz ama bir dönemden sonra bakarsınız ki karşınıza aileler çıkar. ‘Bizim çocuklarımızı otistik çocuklarla nasıl okutursunuz?’ derler.” İfadelerini kullandı

‘Otizmli çocukların eğitim süresi iki saat’

Otizmli çocukların haftada en az 40 saat eğitim alması gerektiğini, Türkiye’de ise otizmli çocuklara verilen eğitim süresinin iki saat olduğunu belirten Arık, konuyla ilgili Meclis önergesi verdiğini kaydetti.

Her 68 çocuktan birinin otizmli doğduğunu belirten Arık, sözlerini şöyle bitirdi: “Otizmli aileler adına sesleniyorum, bu çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın, eğitim anayasal bir hakkımızdır, bu çocukların eğitimini sağlayın. Bir baba olarak benim hedefim kızımı üniversite mezunu yapabilmek.” 

chp arık otizm otizmliler kaynaştırma eğitimi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı