Yarışı bırakıp kardeşinin yardımına koştu

Meksika'da yapılan Triatlon Dünya Şampiyonası'nda İngiliz Jonny Brownlee,yaptığı hareketle şampiyonanın önüne geçerek sosyal medyanın gündemine oturdu

Yarışı bırakıp kardeşinin yardımına koştu
Yarışı bırakıp kardeşinin yardımına koştu
moyo

 

Meksika'da yapılan Triatlon Dünya Şampiyonası'nda İngiliz Jonny Brownlee, yarışın sonlarına doğru lider durumdaydı ancak sıcaklık ve yorgunluk nedeniyle rahatsızlanan Jonny Brownlee ayakta duramayacak hale geldi. Jonny, pistin kenarında su dağıtan bir kişiye sarılarak ayakta kalmaya çalıştı. Yere düşmek üzere olan Jonny'nin imdadına kardeşi Alistair yetişti.

Alistair, kardeşine sarıldı ve berabere koşmaya başladılar. Güney Afrikalı Henri Schoeman, sporcuların bu durumundan faydalanarak 1. sıraya geçti. Schoeman bitiş çizgisine ulaşan ilk isim oldu. Brownlee kardeşler son çizgiye kadar geldi, Alistair burada kardeşine yine büyük bir jest yaptı. Çizginin önünde Alistair, Jonny'i iterek kardeşinin 2. olmasını sağladı.

Triatlon kelimesi eski Yunanca kökenlidir. 3 branşın bir arada yapıldığı bir spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır. Ferdi bir spordur ve sporcu her bir branşa ait mesafeyi bitirir bitirmez kurallara uygun kıyafetlerini giymek için, belirli kuralara uymak şartı ile, değişim alanına girer ve diğer branşa başlar. Yani sporcunun sadece bir branşta başarılı olması yetmez, diğer branşlara ait antrenmanları da yapmak ve kas gruplarını çalıştırmak zorundadır. Ayrıca taktik ve teknik seviyesini en üst düzeyde tutarak hem enerjisini hem de dayanıklılığını korumak zorundadır. Dünyada ilk Triatlon yarışı 18 şubat 1978'de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır.

Sprint (kısa mesafe), olimpik mesafe, half Ironman ve Ironman (demir-adam) olmak üzere değişik mesafelerde yapılmaktadır. Olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme(1.5 km), bisiklet (40 km) ve koşu (10 km) disiplinlerinden oluşur.

Kaynak:T24

 

 

dünya triatlon şampiyonası triatlon
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor