İran ve Küba'nın büyük buluşması!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba'nın başkenti Havana'da Fidel ve Raul Castro, Venezuela'nın ev sahipliğini yaptığı 17. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi öncesinde Havana'da bir araya geldi.

İran ve Küba'nın büyük buluşması!
İran ve Küba'nın büyük buluşması!
moyo

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba'nın başkenti Havana'da Fidel ve Raul Castro ile bir araya geldi. Venezuela'nın ev sahipliğini yaptığı 17. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılan Ruhani, BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak için New York'a geçmeden önce Küba'ya bir günlük resmi ziyarette bulundu. Ruhani, ziyaret sırasında 90 yaşındaki Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro ile görüştü. Küba hükümeti tarafından toplantının ardından yapılan açıklamada, Castro'nun evinde gerçekleştirilen buluşmada gıda üretiminin önemi ile dünya barışını hedef alan tehditler hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

İki ülke arasındaki dostluk adımları

Ruhani, daha sonra 2006 yılında devlet başkanlığını ağabeyinden devralan Raul Castro ile bir araya geldi. İran haber ajansı İRNA'nın haberinde, görüşmede iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi için atılacak adımların ele alındığı kaydedildi. Görüşmede Ruhani, ülkesinin uygulanan baskılar ve yaptırımlara karşın ekonomik büyümesini başarıyla sürdürdüğünü belirtti.

Ruhani'den Küba'ya övgü

"Küba, direnişin ve Amerika kıtasındaki sömürgeciliğe karşı mücadelenin simgesidir" ifadesini kullanan Ruhani, İran ve Küba halklarının yabancı güçlerin ağır baskısına mazur kaldığını savundu. (sputnik)

 

küba iran fidel castro raul castro hasan ruhani iran cumhurbaşkanı havana
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yetki Belgesine Sahip Olmayanlar Kuyumculuk Yapamayacak
Yetki Belgesine Sahip Olmayanlar Kuyumculuk Yapamayacak
NATO'dan Rusya'ya Sert Uyarı
NATO'dan Rusya'ya Sert Uyarı