Kapatılan Askeri Okulların öğrencileri için YÖK duyuru yaptı

Askeri darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yürürlüğe giren KHK'lar kapsamında kapatılan harp okulları bünyesindeki fakülte, yüksekokul ve astsubay meslek yüksekokullarında kayıtlı öğrencilerin tercihleri 22 Eylül'de alınacak.

Kapatılan Askeri Okulların öğrencileri için YÖK duyuru yaptı
Kapatılan Askeri Okulların öğrencileri için YÖK duyuru yaptı
moyo

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamada darbe girişiminin ardından kapatılan harp okulları bünyesindeki fakülte, yüksekokullar ve astsubay meslek yüksekokullarında kayıtlı öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesiyle ilgili bir duyuru yayınlandı. Duyuru “31 Temmuz 2016 tarih ve 29787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 669 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 105 inci maddesi uyarınca” yapıldı. Duyuruda yerleştirme tercihlerinin 22 Eylül’de yapılacağı belirtildi.

YÖK daha önce kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin diğer yükseköğretim kurumlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirileceğini de duyurmuştu.

YÖK tarafından yayımlanan duyuru şöye:

*Kanun Hükmünde Kararnamenin 105 inci maddesi uyarınca Harp Okulları bünyesindeki fakülte, yüksekokullar, astsubay meslek yüksekokullarındaki kayıtlı ve mezun aşamasında olmayan öğrenciler,  yükseköğretim kurumlarına Yükseköğretim Kurulu tarafından merkezi olarak yerleştirilecektir.

*Söz konusu yerleştirme işlemleri için öğrencilerden 22 Eylül 2016 Perşembe günü tercihlerin alınması planlanmaktadır.

*Öğrenciler tercih işlemini e devlet üzerinden yapacağından, e devlet şifreleri bulunması gerekmektedir.

*Öğrenciler tercih sırasında yayımlanacak başvuru esaslarını da dikkate alarak alanlarında 24 tercih yapabilecektir.

*Birinci madde kapsamında olup, halen bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yöntemi ile kayıt yaptırmış olan öğrenciler de tercih yapabilecektir.

Kayıt sildirmeden yeni kayıt yok

*Önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler birden fazla örgün önlisans programına, lisans programında kayıtlı öğrenciler birden fazla örgün lisans programına yani aynı düzeyde birden fazla yükseköğretim programına kayıt yaptıramamaktadır.

Aynı düzeyde halen bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan öğrencilerin 669 sayılı KHK kapsamında YÖK tarafından yapılacak yerleştirme işlemlerinden sonra yerleştirildiği yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırabilmesi için halen kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan kaydını sildirmesi gerekmektedir.

*669 Sayılı KHK kapsamında yapılan yerleştirme nedeniyle öğrencilerin 2017 ÖSYS ye girmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanları yarıya düşürülmeyecektir.

*669 sayılı KHK kapsamında alınacak tercih işlemlerine başvurmayan, tercih yapmayan adaylar bu haklarından vaz geçmiş sayılacaktır.

*Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında aynı isimli önlisans programlarına yerleştirildiğinden, Hava Trafik Kontrol önlisans programlarındaki öğrenciler de Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek yüksekokulu Hava Trafik Kontrol önlisans programına yerleştirildiğinden tercih yapmayacaktır.

*Söz konusu tercih işlemlerine ilişkin açıklamalar, programlar ve kontenjanları tercih başvurusu sırasında öğrencilere ayrıca duyurulacaktır. (YY)

yök kapatılan askeri okullar fetö darbe
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor