Yunanistan'a kaçan askerlerden flaş açıklamalar!

15 Temmuz askeri darbe girişiminin yaşandığı gece, girişimin başarısız olmasının ardından Yunanistan'ın Dedeağaç kasabasına kaçan askerler İngiliz Times gazetesine verdikleri röportajda kendilerini "ordudaki her tür İslamcı kontrole karşı çıkan laik Kemalistler" olarak tanımladılar.

Yunanistan'a kaçan askerlerden flaş açıklamalar!
Yunanistan'a kaçan askerlerden flaş açıklamalar!
moyo

15 Temmuz askeri darbe girişiminin yaşandığı gece, girişimin başarısız olmasının ardından Yunanistan'ın Dedeağaç kasabasına kaçan askerler İngiliz Times gazetesine konuştu. Gazeteye verdikleri röportajda Gülen cemaati üyesi olmadıklarını belirten askerler "Laik ve kemalistiz" dediler. Times'a konuşan askerler Türkiye'de kendilerinin neyle suçlanacaklarını bildiklerini söyleyen askerler 15 Temmuz akşamı İstanbul'a görev amaçlı uçtuklarını söyledi. "İstanbul'a vardığımızda polis tarafından yoğun ateş altına alındık. Ormanlık alandaki güvenli bir yere ininceye kadar ne olduğunu bilmiyorduk ve haberleri kontrol etmek için bir iPad çıkarttık" diyen askerler,  "Ne olduğunu anladığımızda kaçışımız bir ölüm kalım meselesi haline gelmişti" ifadelerini kullandı

"Ordudaki her tür İslamcı kontrole karşı çıkan laik Kemalistler"

Askerlerden biri, “Türkiye’de bulunan aile üyelerine misilleme yapılacağı korkusuyla adını söylemediğini” belirterek, “Biz suçlu değiliz. Suçlu gibi muamele görmemeliyiz” dediğini aktardı. Bu asker gazeteye ayrıca, “Bizi neyin beklediğini biliyoruz. Türkiye’de ne olduğunu biliyoruz. İşkence göreceğiz” dedi. Times, askerlerin kendilerini, ‘ordudaki her tür İslamcı kontrole karşı çıkan laik Kemalistler’ olarak tanımladıklarını ve ‘tanınan günah keçilerine dönmekten korktuklarını’ belirttiklerini yazdı.

"Polis tarafından yoğun ateş altına alındık"

Yine adını açıklamayan bir başka askerse darbe girişimiyle ilgili gazeteye şunları söyledi, “İstanbul’da bir yere uçmamız ve bazı yaralı askerleri toplamaya yardım etmemiz emredildi. Ancak buraya vardığımızda polis tarafından yoğun ateş altına alındık. Ormanlık alandaki güvenli bir yere ininceye kadar ne olduğunu bilmiyorduk ve haberleri kontrol etmek için bir iPad çıkarttık. Ne olduğunu anladığımızda kaçışımız bir ölüm kalım meselesi haline gelmişti.”

Times, askerlerin iltica başvurularıyla ilgili davaların gelecek hafta görülmesinin beklendiğini yazdı. Gazete, “Yunanistan’ın başlangıçta askerlerin hızlı bir şekilde iadesi konusunda hevesli olduğu ancak Türkiye’deki, askerler ve memurlara yönelik tasfiyelerin ardından bu hevesin azaldığı” yorumunu yaptı.

yunanistan dedeağaç darbe 15 temmuz kaçak asker fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık