Kosova Meclis’indeki oturuma gaz bombası engeli

Kosova Meclisi'nin meşruiyetini kaybettiğini ileri süren muhalif milletvekilleri meclis oturumlarını boykot ve protesto etmek için Meclis Salonu'na 2 defa gaz bombası attılar.

Kosova Meclis’indeki oturuma gaz bombası engeli
Kosova Meclis’indeki oturuma gaz bombası engeli

Haber: Barış Koçak

 

Kosova Meclisi'nde uzun zamandır süren hükümet ile muhalefet arasındaki kriz; bugün yapılan oturumda muhalefet milletvekillerinin meclis salonunda gaz bombası atmalarıyla sürdü. Kosova Geleceği İçin ittifak Genel Başkanı Ramush Haradinaj'ın milletvekilliğinden daha önce istifa ettiğini açıkladığı için onun yerine aynı partiden Ali Berisha'nın yemin töreninin gerçekleştiği oturum 45 dakika geç başladı.

 

Yemin töreni sonrasında hükümet ortağı olan Kosova Demokratik Birliği milletvekili Alma Lama'nın kürsüde konuşma yaptığı esnada, muhalefet partisi Kendin Karar Al Hareketi Milletvekili Sali Salihu, meclis salonuna gaz bombası attı. Atılan gaz bombasının ardından oturma 10 dakika kadar ara verildi. Verilen ara esnasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kendin Karar Al Hareketi Milletvekili Rexhep Selimi, Kosova Meclisi'nin meşruiyetini yitirdiğini savunarak muhalefet milletvekillerinin oturumları boykot etmeye devam edeceğini ifade etti.  Diğer bir muhalefet partisi AAK Milletvekili Daut Haradinaj ise, hükümete en güzel cevabı; 26 Mart'ta düzenlenecek olan protestoda halkın vereceğini söyledi.

 

Verilen ara sonrasında oturumun yeniden başladığı sırada Kendin Karar Al Hareketi Milletvekili Salihu bir kere daha salona gaz kapsülü atmasıyla Meclis Başkanvekili Xhavit Haliti oturma tekrar ara vermek durumunda kaldı. Arının bitiminde tekrar başlayan meclis oturumunda söz alan Başbakan İsa Mustafa da muhalefet milletvekillerinin protestosuyla karşılaştı. Kendin Karar Al Hareketi Milletvekili Mytaher Haskukaj'ın kürsüde bulunan Başbakan İsa Mustafa'ya su atarak konuşmasını engellemeye çalışmasının ardından milletvekilleri Salihu ve Mytaher Haskukaj'i polis gözaltına aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage