Hobi Bahçeleri Yasası Sonrası Ne Olacak? Yıkılacak Mı?

Hobi bahçeleri tarım arazileri üzerine kurulan, insanların 500 m2 ya da 1000 m2 gibi alanlara bölerek satın aldıkları, içerisinde peyzaj düzenlemeleri ve ev yapıp tarımsal üretim yaptıkları alanlara deniyor.

Hobi Bahçeleri Yasası Sonrası Ne Olacak? Yıkılacak Mı?
Hobi Bahçeleri Yasası Sonrası Ne Olacak? Yıkılacak Mı?
moyo

4 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren Tarım alanlarında düzenlemeler içeren torba kanun ile bu duruma yasaklama getirildi. TBMM genel kurulunda oylamaya sunulup kabul edilen yasaya göre tarım arazilerinde yer alan hobi bahçelerinin tarım arazilerini parçalara ayırması engellenecek.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla yayınlanan 7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman hakkında bazı düzenlemeler içeren bu torba yasa ile başta bu bahçelerin tarım arazilerini bölmesine engel olunması, sahipli arazilerde ağaç kesimlerinin önüne geçilmesi gibi tarım arazilerini korumaya yönelik yasal önlemler artırıldı.

Hobi Bahçeleri Kanun Teklifi

Torba yasada konu hakkındaki düzenlemeler ve hobi bahçesi cezaları şöyle:

  • Tarım arazisi statüsündeki arazilere artık hobi bahçesi kurulamayacak.
  • Bu arazileri hobi bahçesi olarak satmak isteyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, ayrıca 250 Bin TL para cezası verilebilecek.
  • Satışı gerçekleştiren insanlara ve tüzel kişilere ayrıca idari ve mali cezalar da verilebilecek.
  • Ruhsatı olmadan, izinsiz açılan bahçeler için ise metrekare başına 10 TL ceza kesilecek.

TBMM Tarım ve Köy işleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç yeni yasayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Coronavirus salgını döneminde insanların tarıma ilgilerinin çok arttığını özellikle hobi bahçesi kullanımlarının beş kat fazlalaştığını belirten Kılıç, Türkiye'deki arazilerin kendi kendine tam olarak yetebileceği düzeyde olduğunu, önemlerin alınmasının gecikmesi durumunda tarım arazilerimizin bölünme ve parçalanmalara maruz kalacağını belirtti.

Kılıç, ayrıca gelişmiş dünya ülkelerinde yeterli depo alanlarının bulunmaması, depo maliyetlerinin yüksek olması gibi nedenlerden dolayı kent yakınındaki arazilerin tarıma açıldığını ve buralardan kentlere taze ürünler yetiştirilip sağlandığını söyledi. Ülkece bunun hayalini kurarken son dönemlerde hızlı bir şekilde artan ve moda olan hobi bahçelerine karşı önlem alınmasının zorunluluğundan bahsetti.

Mevcut Hobi Bahçeleri Ne Olacak?

Yasanın gündeme gelmesiyle birlikte hobi bahçesi sahipleri mevcut bahçelerine ne olacağı ve hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifinin neler içerdiği konusunu merak ediyor.

Kılıç, mevcut hobi bahçesi sahibi olanların, valilik tarafından tespit edildikten sonra iki defa uyarılacağını, mevcutta bulunan evlerin kaldırılmasını ve arazinin eski haline getirilmesinin isteneceğini, kaldırılmaması halinde cezalar katlanarak sonunda kamu kurumları aracılığıyla yıkılacağını belirtti. Ayrıca çeşitli para ve hapis cezaları da içeren hobi bahçeleri yasası TBMM'den geçmiş oldu.

Hobi Bahçeleri Evleri Yıkılacak mı?

Hobi bahçeleri hakkında uzun zamandır yasanın çıkacağı haberinin gelmesine rağmen yüksek kâr oranı nedeniyle, hobi bahçesi satan şirketlerin "devlet böyle haberleri her zaman çıkarır ama uygulamaz" denilerek propaganda yaptıkları tespit edilmiştir. Böyle haberlerle son dönemde oldukça fazla satılan arsalar, son yasa ile böylece kanunlaştırılmış oldu. Özellikle satış yapmak isteyenleri ağır cezalar bekliyor olacak.

Hobi bahçeleri son durumuna göre bahçelerde bulunan evler yıkılacak. Arsalarda ise bölünmelerin önüne geçilerek eski haline getirilmesi istenecek.

Hobi Bahçeleri Neden Yıkılıyor?

Hobi bahçeleri görünüşü itibariyle insanların hafta sonu ya da boş vakitlerini doğa içerisinde geçirerek kendi ürünlerini yetiştirip kullandıkları, bahçe dekorasyonu yaptıkları masum yerler olarak gözüküyor. Dolayısıyla bahçe sahipleri ilgili kanun düzenlemesinin nedenini anlamakta zorluk çekiyor.

Ülkemizde tarım arazileri çok fazla olmasına rağmen uygun şekilde kullanılmadığı için ihtiyacımızı başka ülkelerden ithal edilen tarım ürünleri ile karşılıyoruz. Ancak gelişmekte olan bir ülke olan ülkemizde, zamanla tarım reformları ile özellikle kentlere yakın tarım alanlarında kentin ihtiyacını karşılayacak ürünler üretme planı yapılıyor.

Pandemi döneminde oluşan sosyal mesafe kuralları nedeniyle insanlar tarım arazilerinde vakit geçirerek kendi ürünlerini üretmek istiyor. Ancak bu durum hobi bahçesi kullanımında aşırı talebe yol açtı. Bakanlık yetkilisinin açıklamasına göre 5 kat artan talep nedeniyle tarım arazilerinde bölünmeler yaşanıyor ve gelecekte artan nüfusla birlikte kentlerin tarım ürünü ihtiyacının karşılamak çok zor olabilir. Ucuz arsalar ile kendi bahçelerine çit çekerek ev yapan insanlar makine tarımının önüne geçebilir.

Özellikle hafta sonları veya boş vakitlerde kullanılan bu bahçeler şehire uzak oluşu ve diğer bahçelerden çitlerle ayrılmış olması nedeniyle zaman zaman kötü niyetlerle de kullanılabiliyor. Civardaki insanlar tarafından sıklıkla hobi bahçesi sahiplerinin o bahçelerde ahlaksızlık yaptığına dair şikayetler geliyor. Şehir merkezinden uzak olması nedeniyle denetlenebilirlikleri düşük olması da hobi bahçesi yıkım kararının altında yatan nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

Haber: Turan Gazetesi

 

hobi bahçeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yetki Belgesine Sahip Olmayanlar Kuyumculuk Yapamayacak
Yetki Belgesine Sahip Olmayanlar Kuyumculuk Yapamayacak
NATO'dan Rusya'ya Sert Uyarı
NATO'dan Rusya'ya Sert Uyarı